EU donosi nova pravila o đubrivima
Novim pravilima Evropska unija podstiče proizvodnju i upotrebu fosfatnih đubriva sa niskim udelom kadmijuma i organskih đubriva i omogućava poljoprivrednicima veći izbor u pogledu ekološki prihvatljivije poljoprivrede
Evropska unija donosi nova pravila za stavljanje proizvoda za đubrenje na tržište. Evropsko veće je 21. maja donelo uredbu kojom se usklađuju zahtevi za đubriva proizvedena od fosfatnih minerala i iz organskih ili sekundarnih sirovina u EU, čime se otvaraju nove mogućnosti za njihovu široku proizvodnju i stavljanje na tržište. Uredbom se utvrđuju usklađene granične vrednosti za različite kontaminante (kao što je kadmijum) sadržane u mineralnim đubrivima.
“Novim pravilima osiguraće se slobodna prodaja u EU samo onih đubriva koja zadovoljavaju zahteve i norme EU u pogledu visokog kvaliteta i sigurnosti. Kontaminanti u fosfatnim proizvodima za đubrenje iz EU, kao što je kadmijum, mogu predstavljati rizik za zdravlje ljudi, životinja ili biljaka, kao i za sigurnost ili okolinu pa je zbog toga sadržaj tih kontaminanata ograničen u skladu sa novim pravilima. Novim pravilima podstaćiće se proizvodnja i upotreba fosfatnih đubriva sa niskim udelom kadmijuma i organskih đubriva i omogućiće se poljoprivrednicima veći izbor u pogledu ekološki prihvatljivije poljoprivrede”, rekao je Nikulae Badalau, rumunski ministar poljoprivrede.
Kontaminanti u fosfatnim proizvodima za đubrenje iz EU, kao što je kadmijum, mogu predstavljati rizik za zdravlje ljudi, životinja ili biljaka, kao i za sigurnost ili okolinu pa je zbog toga sadržaj tih kontaminanata ograničen u skladu sa novim pravilima.
Proizvodi za đubrenje sa oznakom CE
U skladu sa uredbom, proizvodi za đubrenje EU sa oznakom CE moraće ispunjavati određene zahteve kako bi mogli biti u slobodnom prometu na unutrašnjem tržištu EU. Ti zahtevi uključuju obavezni najveći dopušteni nivo kontaminanata, upotrebu definisanih kategorija sastavnih materijala i zahteve za označavanje.
Proizvođači đubriva koja nemaju oznaku CE svejedno imaće mogućnost staviti ih na nacionalno tržište, objavilo je Veće EU.
Novom uredbom, kojom se zamenjuje prethodna uredba o đubrivima iz 2003. godine, obuhvaćene su sve vrste đubriva (mineralna i organska đubriva, poboljšivači zemljišta, materije za rast itd.).
Model cirkularne poljoprivrede
Uredba se još mora potpisati i objaviti u Službenom listu EU. Stupiće na snagu dvadesetog dana od dana objave i počeće se primenjivati tri godine od stupanja na snagu. Komisija je predlog predstavila u martu 2016. u sklopu akcijskog plana EU za cirkularnu poljoprivredu. Jedan od glavnih političkih ciljeva te inicijative je podstaći široku proizvodnju đubriva iz domaćih organskih ili sekundarnih sirovina pretvaranjem otpada u nutrijente za useve, što je u skladu sa modelom cirkularne poljoprivrede.