Opstrukcija izvoza brašna u Makedoniju
Poslovno udruženje Žitovojvodina u Novom Sadu danas je ponovo upozorilo da se nastavlja opstrukcija izvoza brašna u Makedoniju i predložilo uvođenje mera reciprociteta na uvoz određenih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda iz te zemlje.
U dopisu Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija, Žitovojvodina predlaže da te recipročne mere budu uvedene odmah i to na sličan, neformalan način, kako je to Makedonija uradila prema uvozu brašna ovogodišnje proizvodnje iz Srbije.
Vršilac dužnosti direktora Žitovojvodine Zdravko Šajatović podsetio je na aktuelnu problematiku u vezi sa izvozom brašna iz Srbije u Makedoniju, ističući da “opstrukcija izvoza brašna proizvedenog od pšenice roda 2015. godine u kontinuitetu traje od jula meseca do danas”.
On je naveo da se u početku, u julu mesecu, makedonske markice za brašno uopšte nisu izdavale bez postojanja nekog formalno-pravnog dokumenta donetog od Vlade Makedonije ili nekog obrazloženja od strane makedonskog Ministarstva poljoprivrede.
U avgustu mesecu je na osnovu intervencija našeg Ministarstva trgovine i Ambasade Srbije u Skoplju, a na osnovu inicijative Žitovojvodine, počelo izdavanje markica za brašno, ali samo oko polovine od trebovane količine.
Već u drugoj polovini avgusta opet je prestalo izdavanje tih markica, jer se čekalo da se završi tender za izbor štampara za markice.
U septembru je, nakon završenog tendera, počelo izdavanje markica i domaći izvoznici brašna su se ponadali da će taj postupak biti normalizovan, u trebovanoj količini, navodi se u saopštenju.
Ddodaje se da je “ponovo prisutna opstrukcija u Ministarstvu poljoprivrede Makedonije i da se markice izdaju u količini koja je duplo manja od trebovane”.
Žitovojvodina ocenjuje da je takvo ponašanje nadležnog ministarstva iz Makedonije suprotno načelima slobodne trgovine, predviđenom u Cefta sporazumu čiji su potpisnici Srbija i Makedonija.
Zbog toga Žitovojvodina i njene članice – izvoznici brašna, Ministarstvu trgovine, turizma i telekominkacija i Ministartsvu poljoprivrede i zaštite životne sredine predlažu “da se odmah uvedu mere reciprociteta za uvoz određenih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda iz Makedonije na sličan, neformalan, način kako je to Makedonija već uradila prema uvozu brašna iz Srbije”, navedeno je u dopisu.
Tanjug