Ovce u parkovima, pčele u parlamentu
U francuskoj prestonici ove nedelje ovce su “šišale” gradske parkove, tako što su pasle travu, dok su košnice pčela ukrašavale francusku skupštinu.
Većnica francuske prestonice je ove nedelje, umesto kosilica na gas koje zagađuju vazduh, angažovala manji broj ovaca za “šišanje” travnjaka po gradskim parkovima.
Četiri ovce s jednog ostrva u blizini obala Bretanje trenutno brste travnjake koji okružuju zgradu Pariskog arhiva, izveštava AP.
Prošle godine su u parku Tiljerije, koji od 17. veka krasi centar Pariza, u istu svrhu uspešno testirane dve koze, ali to je bila privatna inicijativa.
Sličan eksperiment u jednom parku na obodu Pariza je čak pokazao da je ovčiji izmet pravi “blagoslov”, budući da su se zahvaljujući njemu u ovaj park vratile laste kojih tu nije bilo godinama. Izmet je, naime, privlačio sitne insekte kojima su se laste hranile.
Stručnjaci ističu da ovčiji i koziji izmet ne zagađuje travnjake, već se u roku od nekoliko dana mrvi u prah bez mirisa, koji predstavlja odlično đubrivo za travu.
Osim toga, korišćenje ovaca za sređivanje travnjaka košta upola manje nego upotreba kosilica.
Mnogo pre nego što su se gradski organi odlučili za ovu opciju, jedan broj privatnih firmi u francuskoj prestonici je počeo da koristi ovce za sređivanje svojih travnatih površina.
Firma “Ekomuton” (ekoovca) trenutno raspolaže sa 260 ovaca, koje brste travnjake mnogih uglednih francuskih kompanija, među kojima je i nacionalni gasni gigant “Gaz de Frans”. U “Ekomutonu” planiraju da broj svojih ovaca do kraja 2013. povećaju na preko 600.
Direktor te kompanije Silvijan Žirar ističe da je i sam iznenađen uspehom projekta s ovcama, za koji su se već zainteresovale mnoge zermlje, među kojima Britanija, Nemačka, Belgija i Rusija.
Sa krova francuske skupštine uskoro će se začuti zujanje pčela iz tri velike košnice koje su tu postavljene ove nedelje, u okviru kampanje za promociju meda bez pesticida.
Pčele, koje će se u njih useliti čim vreme otopli, trebalo bi da proizvedu oko 150 kilograma meda godišnje i pomognu u oprašivanju biljaka oko zgrade parlamenta.
Reč je o projektu koji je deo novog evropskog trenda smeštanja kolonija pčela u krovove zgrada, koristeći činjenicu da se ovi vredni insekti lako prilagođavaju životu u urbanim sredinama.
“Ovo je veliki simbol za nas”, kazao je za Rojters Tjeri Dirosel, predsednik Društva francuskih pčelara, komentarišući odluku da se košnice sa pčelama postave na vrh palate iz 18. veka na obali Sene, u kojoj zaseda donji dom parlamenta.
“Smatramo da je to lep način da se narod edukuje, kako građani tako i političari, o važnoj ulozi pčela”, napomenuo je on.
Iako pčele žive u strogo monarhistočkom ustrojstvu, košnice su u bojama francuske revolucionarne trobojke – crvena, bela i plava, u znak poštovanja prema poslanicima Pete republike.
Briga o košnicama na skupštinskom krovu poverena je šestorici pčelara-volontera među zaposlenima u zgradi parlamenta.
U svakoj košnici će u letnjim mesecima biti oko 50.000 pčela, dok bi tokom zime njihov broj trebalo da padne na 15.000.
“Skupštinske” pčele će godišnje proizvoditi oko 800 tegli meda koje će biti poklonjene u dobrotvorne svrhe.
Francusko ministarstvo poljoprivrede pokušava da oživi pčelarstvo u zemlji i tako smanji zavisnost od uvoza meda. U Parizu nekoliko prestižnih zgrada, poput opere Garnije i elitnog restorana “Tur d’Aržan”, već imaju na svojim krovovima košnice sa pčelama.