Paori bez njiva, država bez miliona
Sve i da državi plaćaju poljoprivredno zemljište koje im je dato u dugogodišnji zakup, arapske firme u srpskom agrobiznisu, nanose štetu nacionalnom budžetu koja bi mogla premašiti 30 miliona evra, navodi se u analizi koju je Vojvođanski istraživačko-analitički centar VOICE pripremio za NIN
Osim velikog finansijskog gubitka, zbog njih se dovode u pitanje i najvažnije vrednosti ruralnih sredina, opstanak sela i egzistencija brojnih poljoprivrednih domaćinstava koja više ne mogu da obrađuju njive u seoskim atarima jer su hiljade hektara u višedecenijsku arendu uzele firme iz Ujedinjenih Arapskih Emirata.
U Srbiji posluje nekoliko kompanija sa arapskim vlasničkim i upravljačkim kapitalom, a pod kapom su dve firme iz Abu Dabija – Al Dahre i Elit agro (Elitte Agro LLC). Al Dahra je kupovinom imovine PKB-a došla u posed oko 17.000 hektara poljoprivrednog zemljišta nadomak Beograda, a Elit agro preko firmi AD Zobnatica i Al Ravafed dobila je od države vojvođanske njive u zakup.
U opštinama Bačka Topola, Sombor, Apatin, Kula, Bač i Bačka Palanka AD Zobnatica i AL Ravafed, prema podacima Uprave za zemljište Ministarstva poljoprivrede, arapske firme obrađuju oko 5.000 hektara državnog poljoprivrednog zemljišta koje im je u zakup dato na 15 ili 20 godina.
Pored toga, Al Rafaved koristi i oko 3.500 hektara zemljišta Vojne ustanove Morović u Karađorđevu, i to na period koji može biti i do četiri decenije. Za tih 3.500 hektara ugovorom je definisano da se Vojnoj ustanovi Morović isplaćuje 20 odsto ostvarenog godišnjeg profita.
Od Ministarstva odbrane i Vlade Srbije nikada nije stigla potvrda da se deo zarade ostvarene u bačkopalanačkom ataru uplaćuje u državnu kasu, ali je bilo najava da će ugovor biti izmenjen i da će se i ovde, umesto davanja dela profita, plaćati zakup njiva.
Kako se može videti iz godišnjih programa za uređenje poljoprivrednog zemljišta koje donose lokalne samouprave, njive su Al Ravafedu i AD Zobnatici izdate po 250 evra po hektaru.
U svakom slučaju, zbog ovih aranžmana na gubitku su i lokalne samouprave i AP Vojvodina i Republika, a najgore u svemu prolaze vojvođanski poljoprivrednici jer im u sve većoj meri iz ruku izmiču njive koje su do juče obrađivali.
Arapima je data najkvalitetnija vojvođanska zemlja po daleko nižoj ceni od one koju plaćaju ratari u Bačkoj. Do pre par godina državne oranice ratari u ovom delu Vojvodine plaćali su 400 ili 450 evra po hektaru. Danas plaćaju upola manje.