Danas, od 10 sati u Vladi Republike Srbije održava se sastanak predstavnika poljoprivrednih udruženja i Ministarstva poljoprivrede, ”Žita Srbije“, Unije pekara Srbije i Privredne komore Srbije. Teme sastanka su nedefinisan uvoz žitarica, najavljeni problemi u prijemu i otkupu žitarica roda 2023, pomeranje valutnih rokova plaćanja finansijskih zaduženja za 15. avgust, tj. 15.novembar 2023. i subvencionisanje troškova lagera
”Pod tačkom razno raspraviće se dokle se planira degradacija poljoprivrednika, koji je krajni cilj i da li treba u budućnosti da gradimo partnerski odnos ili da kopamo rovove pa ko duže izdrži“, navodi se u najavi današnjeg sastanka koju su medijima dostavila poljoprivredna udruženja.
Poljoprivrednike će na sastanku u Vladi Srbije predstavljati Daniel Kovačić i Nebojša Milosavljević ispred Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije; Vojislav Malbaški i Dejan Rakić ispred Saveza poljoprivrednika Banata; Marko Gabrić i Miroslav Matković ispred Udruženja poljoprivrednika Subotice; Dejan Stanojević i Predrag Veljković ispred Udruženja proizvođača mleka Šumadije i Pomoravlja i Milan Marković i Aleksandar Milovanović ispred STIG-a, kao i Dejan Trajković, Zlatko Kokanovi, Nedeljko Savić, Milan Pajić i Mileta Slankamenac.
Kako je ranije u Vladi Srbije rečeno poljoprivrednicima koji su tražili da se naša berza izjednači sa cenama u budimpeštanskoj ili pariskoj – država ne može da kontroliše tržište jer je ono slobodno.
Međutim, iz udruženja i dalje insistiraju na intervenciji države po ovom pitanju. “Ova tema je već bila deo pregovora, a Vlada je upoznata sa problemom i rečeno nam je da oni tu nemaju uticaj. Međutim, znamo da, kada treba da se zabrani izvoz i kada može da se proda pšenica po ceni od 40 dinara, onda mogu da intervenišu i utiču na našu štetu. Mi verujemo da je u pitanju samo dobra volja”, napominje Miroslav Matković iz Udruženja poljoprivrednih proizvođača Subotice.
“Prema informacijama koje smo dobili u Vladi, sa oko 800 hiljada tona viška domaće pšenice, sa trenutnim izvoznim tempom, treba nam oko četiri godine da se ona izveze, a stiže nam novi rod”, objašnjava on.
“Ovo je zapravo i nastavak prošlogodišnjih pregovora i onih koji su prethodili potpisivanju sporazuma sa ministarstvom. Dakle, ove teme su bile već načete, samo ih sada razrađujemo i proverevamo dokle se stiglo sa radom na usvojenim tačkama iz sporazuma, jer imamo informacije da kol-centar ne radi posao, da E-Agrar ne funkcioniše, ali i da još niko nije dobio obećanih 18 hiljada dinara po obradivom hektaru“, kaže Matković.
Poljoprivrednici će insistirati da se nakon sastanka vezanog za žitarice razreši dilema oko formiranja preko 70 udruženja poljoprivrednika u jednom mahu.