U Hrvatskoj je prošle godine otkupljeno 513,4 miliona kilograma kravljeg mleka, čime je nastavljen negativan trend urušavanja ionako nedovoljne hrvatske proizvodnje, prema podacima iz godišnjeg izveštaja Hrvatske poljoprivredne agencije (HPA).
Broj mlekara uglavnom stagnira i lani ih je 31 otkupljivala mlijeko, ali iako je kvalitet dobar, čak 95,9% je prvog razreda prema EU standardima, zabrinjava pad broja farmera koji ga isporučuju.
Mleko je, naime, prošle godine isporucivalo 9.948 seoskih domaćinstava i velikih farmi, što je u odnosu na godinu ranije pad za 1.144 farme, a u odnosu na 2011. gotovo za 7.500 manje. U istom petogodišnjem periodu, proizvedeno je 113 hiljada kilograma kravljeg mleka manje.
Prema podacima iz izveštaja, u 2015. u Hrvatskoj je ukupno bilo 174.805 krava, što je 2,5% manje nego u prethodnoj godini. Prema istom izvoru, u Hrvatskoj je u 2015. bilo i 96 hiljada krmača.
HPA je zabeležila u posmatranoj godini i 39.883 ovce kod 412 uzgajivača, kao i 6.277 koza kod 99 uzgajivača. Među konjima prevladava hrvatski hladnokrvnjak sa 6.877 grla, hrvatski posavac sa 4.691 grlom i lipicaner sa 2.062 grla.
Tanjug
You also might be interested in
Meso iz Brazila uskoro bi moglo da se nađe na srpskoj trpezi i iz legalnih poslovanja, kada se usaglase zdravstveni sertifikati. Ukoliko je pokvareno meso iz Južne Amerike ušlo u našu zemlju, moglo je samo putem "crne berze"
Na pitanje da li srpski prehrambeni proizvodi imaju kvalitet i kvantitet koji je potreban Kini, iz kineske ambasade odgovaraju da su srpski mlečni proizvodi, proizvodi od mesa, voće, vino i drugi veoma popularni među kineskim potrošačima
Uzgajivači tovne junadi imaju rok do kraja oktobra da prodaju svoja grla ukoliko žele da dobiju dodatnu premiju od 20.000 dinara. Pozitivno ocenjiju ovu podršku, ali kupaca i izvoznika nema onoliko koliko je potrebno
Pretraga
Nedavne poruke
Aktuelne teme
agrarna politika
agrarni budžet
agrobiznis
bezbednost hrane
biodiverzitet
branislav nedimović
državno poljoprivredno zemljište
eu
evropska unija
fao
gmo
hrvatska
investicije
izvoz
klimatske promene
konkurs
kukuruz
ministarstvo poljoprivrede
obnovljivi izvori energije
organska proizvodnja
Poljoprivreda
poljoprivredni proizvodi
poljoprivredno zemljište
poplave
povrtarstvo
prehrambena industrija
privatizacija
produktna berza
pšenica
ratarstvo
ruralni razvoj
rusija
snežana bogosavljević bošković
soja
srbija
Stočarstvo
subvencije
svet
tržište
tržište žitarica
ujedinjene nacije
usevi
vojvodina
voćarstvo
zaštita životne sredine