Završen projekat unapređenja efikasnog upravljanja zemljištem
Projekat “Ruralni razvoj – Efikasno upravljanje zemljištem” koji je započeo pre tri godine i koji je finasirala Evropska unija, Vlada Nemačke i Srbija u ukupnom iznosu od 3,88 mil EUR, postavio je okvirne uslove za efikasno upravljanje poljoprivrednim zemljištem u Srbiji, zaključeno je na završnoj konferenciji tog projekta.
Kako je rečeno, projekat u koji je EU iz fonda IPA 2010 Programa za Srbiju uložila 2,78 mil EUR, Vlada Nemačke 1 mil EUR i Srbija 100.000 EUR, sprovela je Nemačka organizacija za tehničku saradnju GIZ.
Na projektu, kako je istaknuto, bili su angažovani stručnjaci iz Nemačke, Austrije, Madjarske, Litvanije, Poljske, Portugalije i Slovenije, a organizovana su i studijska putovanja i posete četiri države članice EU kako bi se pronašla najbolja rešenja za Srbiju.
Predstavnici GIZ-a kazali su da se projekat bavio upravljanjem poljoprivrednim zemljištem u državnoj svojini i u tom delu je urađen informacioni sistem (IT) koji će omogućiti efikasnije i transparentnije procedure, posebno u oblasti davanja u zakup državnog zemljišta.
Projekat se bavio i komasacijom, odnosno ukrupnjavanjem zemljišta jer je utvrđeno da je to veliki problem poljoprivrede Srbije. Sprovedeno je sedam pilot projekata komasacije, pretežno u južnim i istočnim delovima Srbije, a ukupna površina za komasaciju iznosila je više od 5.000 hektara.
Na skupu je rečeno da je prosečna veličina parcele na kraju projekta povećana za 42% u slučaju najmanjeg projekta i za više od 200% u slučaju najvećeg projekta, što će omogućiti bolju i produktivniju poljoprivrednu proizvodnju, kao i veći profit farmera.
Glavne novine uvedene u proces komasacije u Srbiji bile su transparentnija procena zemljišta, kao i procena uticaja na životnu sredinu.
Projekat se bavio i problemom napuštenog zemljišta, a kao rezultat toga je da se najmanje 55 hektara takvog zemljišta ponovo koristi.
Istaknuto je da da su pored glavnog korisnika projekta, Uprave za poljoprivredno zemljište (UPZ) Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine, bile uključene i druge važne institucije za upravljanje zemljištem u Srbiji, kao što su Republički geodetski zavod (RGZ) i Stalna konferencija gradova i opština.
Beta