Zelena tranzicija: Kako raditi u skladu sa prirodom i ekonomijom?
Radionica ”Od tradicionalne do moderne poljoprivrede – kako raditi u skladu sa prirodom i ekonomijom?” održana je danas na organskoj farmi Organela u Valjevskoj Kamenici. O različitim pravcima održive poljoprivrede (organskoj, regenerativnoj, kao i o agroekologiji), njihovim sinergijama i koji su sve benefiti od korišćenja poljoprivrednih praksi koje rade u skladu sa prirodom diskutovalo se na radionici koju je organizovalo udruženje Zelena tranzicija
Agroekologija predstavlja primenu ekoloških principa u poljoprivredi. Ali, ona je više od jednostavnog uputstva kako uzgajati biljke bez upotrebe pesticida i mineralnih đubriva jer uključuje i mere koje korektivno deluju na odnos društva prema poljoprivrednicima, kao i sakupljanje starih znanja koja se vremenom gube. Zato je agroekologija prepoznata kao kocept koji ima ključni značaj u daljem razvoju poljoprivrede i smanjenju njenog negativnog uticaja na životnu sredinu.
S obzirom na činjenicu da se u Srbiji i našem regionu radi o novom konceptu, prvi korak su edukacije. Takođe, deo ovog procesa je i prikupljanje tradicionalnih znanja koja su ponovo aktuelna jer su prepoznata kao ključna u razvoju održive poljoprivrede, navode predstavnici Zelene tranzicije.
Erasmus+ projekat ”Mediteranski karavan: Učenje i razmena znanja o agroekologiji”, u okviru koga je i održana ova radionica, ima za cilj upravo to – da sa jedne strane razvije metodologiju za obrazovanje u oblasti agroekologije, a sa druge prikupi stara znanja i stvori platformu koja bi poljoprivrednicima dala mogućnost da sami dele svoja znanja.
Tokom ovog druženja saznali smo o svim izazovima sa kojima se susreću organski proizvođači i u praksi videli kako funkcioniše organsko imanje.
Domaćin radionice bio je Pavle Đorđević, jedan od pokretača farme i brenda Organela. Pavle je sa polaznicima podelio njegovo iskustvo vođenja organske farme. On je 2017. godine kupio ovo imanje i od tada, zajedno sa partnerima, proizvodi sertifikovano organsko voće i povrće na četiri hektara i plasira ga uglavnom onlajn, preko sajta Organela.rs. Između ostalog, osmislili su i projekat ”Bašta može svašta” – na farmi su izdvojili baštu od jednog hektara u kojoj uzgajaju organsko povrće za decu koja se leče od raka, a smeštana su u NURDOR-ovim roditeljskim kućama.
Poseban gost radionice bio je Demijan Lukić Hanomihl sa imanja ”Our Little Kingdom” iz Krčedina, koji je iskusni poznavalac koncepta i metoda regenerativne poljoprivrede.