Preduzete mere Vlade Srbije obezbedile su da se kriza u mlekarskom sektoru značajno ublaži, ocena je učesnika današnjeg sastanka u Ministarstvu poljoprivrede sa udruženjima proizvođača i prerađivača mleka.
Mere se odnose na povećanje uvozne zaštite za uvoz sira iz Evropske unije (EU), kao i kupovinu mleka u prahu preko Republičke direkcije za robne rezerve.
Istovremeno je naglašeno da su ukupne mere subvencija za proizvođače mleka koje je Ministarstvo obezbedilo, u uslovima smanjenja budžetskih izdataka, efektne i podsticajne za proizvođače, saopšteno je iz Ministarstva poljoprivrede.
Sastanku su pored predstavnika Ministarstva, prisustvovali i predstavnici gotovo svih većih prerađivača mleka, direktor Udruženja proizvođača mleka Srbije i predstavnici Republičke direkcije za robne rezerve. Centralna asocijacija proizvođača mleka Vojvodine, navode u Ministarstvu, nije se odazvala pozivu za sastanak.
“Svi zajedno treba da rade na povećanju kvaliteta mleka, podizanju konkurentnosti proizvodnje i povećanju izvoza mlečnih proizvoda, kako primarni proizvođači, tako i njihove asocijacije, prerađivači mleka, Ministarstvo poljoprivrede i njegove nadležne službe”, zaključeno je na sastanku.
Vučić najavio prelevmane na mleko
Premijer Srbije Aleksandar Vucić najavio je danas da će Vlada uvesti prelevmane na mleko i konstatovao da Vladu Srbije napadaju uvek oni od kojih je i nasledila kriminalni dogovor kojim su domaći poljoprivrednici, kako kaže, uništeni, jer su morali da ispoštuju S SP kojim je 2014. bio predviđen stopostotni uvoz mleka.
Vučić je, naime, odgovarajući na pitanja novinara nakon što je ambasador Rusije uručio donaciju MUP-u, rekao, između ostalog, da je vlada uz podršku naroda pokrenula velike i važne reforme, ali i da na nake stvari mora da se reaguje, navodeći kao primer situaciju vezi s mlekom.
“Imate celo društvo koje se pravi da ne zna šta se dešava u vezi s mlekom, svakoga dana kritikuju Vladu Srbije, a pri tome niko neće da kaže da vlada ni luk jela, ni luk mirisala – ni za šta u tome nije kriva”, rekao je premijer i dodao:
“Krivi smo jer smo nasledili jedan kriminalni dogovor koji su napravili Đelić i Pajtić, upropastli, uništili državu Srbiju …ispregovarali su najgori mogući ugovor koji je jedna zemlja napravila, S SP gde su naši poljoprivrednici uništeni, gde je nama naređeno da 2014. godine moramo da dopustimo stoprocentni uvoz mleka”.
Vlada, dodao je, poštuje to što su potpisali Đelić i Pajtića, ali nakon toga je izdvojila iz budžeta ono što je ušteđeno da se pomogne poljoprivrednicima, a to je do sada 500 miliona dinara.
“Onda čujete sa svih strana nije to dovoljno, vi ste krivi što niste uveli prelevmane. Sada vas obaveštavam uvešćemo i prelevmane i sve ćemo da uradimo suprotno od onoga što su oni uradili”, rekao je Vučić.
Ponovio je da vladu napadaju uvek isti, najpre “zašto nije poštovano ono što je rekao MMF”, a zatim će kada se to poštuje napadati “zašto radnici štrajkuju”…
“Štrajkuju zato što 15 godina posluju sa gubicima. Ima li neka fabrika da je dobro radila…nema nijedna, sve su uništili i sve su razorili, a mi gledamo nešto da popravimo”, rekao je Vučić.
On je zapitao da li je možda ostavljena zdrava Železara ili Azotara ili Petrohemija i dodao – nije ostavljeno ništa.
“Prethodnici nam nisu ništa ostavili, čak ni podrum, ali su i njega đubretom zatrpali”, primetio je premijer.
Domaći proizvođači mleka se od početka ove godine suočavaju sa problemima zbog povećanog uvoza mleka iz EU, i to po nižim cenama kojima domaći farmeri ne mogu da konkurišu.
Naime, od 1. januara ukinute su kvote za proizvodnju mleka u Evropskoj uniji, zbog čega su se pojavili viškovi i povećan izvoz.
U Srbiju je u periodu od 1. januara do 1. maja ove godine uvezeno oko 2.700 tona mleka, mleka u prahu i sireva, što je više nego dvostruko u odnosu na isti period prethodne godine, pokazuju podaci Uprave carina.
Prema podacima Privredne komore Srbije, ove godine je u našu zemlju uvezeno kiselomlečnih napitaka – kiselog mleka, jogurta i pavlake, čak šest do sedam puta više nego 2014.
Vlada Srbije je već preduzela mere koje se odnose na povećanje uvozne zaštite za uvoz sira iz Evropske unije (EU), kao i na kupovinu mleka u prahu preko Republičke direkcije za robne rezerve, a proizvođači su u više navrata tražili i uvođenje prelevmana na uvoz mleka.