Proizvodnja sertifikovanog futoškog kupusa, koji već sedam godina ima sertifikat, odnosno oznaku geografskog porekla, bila je prošle godine uspešna uprkos nepovoljnim vremenskim uslovima. Međutim, proizvođači očekuju od države da aktivira svoje mehanizme i efikasnije sprečava zloupotrebe njihovog proizvoda
Proizvodnja sertifikovanog futoškog kupusa prošle godine bila je uspešna, uprkos nepovoljnim vremenskim uslovima koji su je pratili, kako u proleće tokom rasađivanja, tako i neposredno uoči berbe. Najkvalitetnijeg domaćeg kupusa, koji već sedam godina ima sertifikat, odnosno oznaku geografskog porekla, proizvedeno je i tržištu isporučeno oko 2.000 tona. Od tih količina, koje su približne onim prethodne godine, oko 300 tona će biti prerađeno i ponuđeno kupcima uglavnom na domaćem tržištu.
– Miholjsko leto u oktobru donelo nam je ekstremno visoke temperature vazduha, koje biljkama nikako nisu odgovarale, pa je na nekim parcelama i do 50 odsto roda stradalo. Na sreću, većina proizvođača je poslušala savete stručnjaka i primenila odgovarajuće agrotehničke mere zaštite, tako da su štete bile minimalne i ostvareni su željeni prinos i kvalitet – kaže Miroljub Janković, potpredsednik udruženja “Futoški kupus”. – Tokom 2018. je bilo prerađeno oko 350 tona kupusa.
Čeka se pravilnik
Janković napominje da proizvođači sve više nastoje da se bolje organizuju, kako bi prerada krenula nabolje. Futožani u tom pogledu čekaju novi pravilnik o bližim uslovima za proizvodnju i promet proizvoda biljnog porekla, čime bi to pitanje i ostala pitanja koja ih direktno interesuju bila preciznije definisana.
Posebno su zainteresovani za to da država, kako kažu, aktivira svoje mehanizme i efikasnije sprečava zloupotrebe njihovog proizvoda sa zaštićenim poreklom.