U grupi od 72 preduzeća koja su 2012. prvi put ušla na listu “Top 500” najviše ih se bavi poljoprivredom, a potom trgovinom, prehrambenom i metalskom industrijom, rečeno je na predstavljanju specijalne publikacije redakcije NIN-a “Top 500”, koja sadrži podake i listu kompanija koje su prethodne godine ostvarile najveći prihod.
Među dvadeset nauspešnijih firmi po neto dobiti su kompanije Industrija mesa “Matijević” Petra Matijevića, “Viktorija grupa” Milije Babovića i Zorana Mitrovića i “MK-grupa” Miodraga Kostića, čija je osnovna delatnost poljoprivredno-prehrambena. Reč je o privatnim domaćim kompanijama, a jedan od najboljih rezultata u agrarnom sektoru lane je ostvarila novosadska IM “Matijević”, koja je imala dobit od 3,8 milijarde dinara. Sedma je od deset najuspešnijih kompanija po neto dobiti u 2012. godini. “Viktorija grupa” je na 15. mestu, s dobiti od 1,7 milijarde dinara, a 20. je “MK-grupa” s 1,5 milijardom.
– Domaći privatni kapital na uzorku od 500 najvećih firmi pretežno posluje u domenu poljoprivredne i prehrambene industrije, a potom trgovine na veliko i građevinarstva – kazala je glavna ekonomistkinja Hipo Alpe-Adrija banke Jasna Atanasijević.
Pomenimo, NIS je prošle godine bio najveće preduzeće u Srbiji s prihodima od 2,1 milijarde evra i dobiti od 402,5 miliona evra. Slede EPS s 1,7 milijardom evra prihoda i Telekom “Srbija” s 1,1 milijardom.
Na predstavljanju tradicionalne edicije “Top 500” čulo se i da su državna preduzeća tri puta manje produktivna od privatnih.
Među 500 najvećih firmi u Srbiji po kriterijumu dominantnog vlasništva našlo se 257 preduzeća s većinskim domaćim privatnim vlasništvom, 190 stranih i 53 dominantno državna preduzeća. Dobit domaćih kompanija s te liste je 300 miliona evra.
Dnevnik