U okviru projekta popularizacije specijalnog rezervata prirode “Pašnjaci velike droplje”, u Mokrinu je sprovedena akcija prstenovanja ptica. Pokrovitelji su Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine, opština Kikinda, Mesne zajednie Mokrin i kompanija NIS.
Na prostoru u kome boravi oko trideset vrsta ptica mladi volonteri iz Centra za markiranje divljih životinja iz Beograda, vertikalnim ornitološkim mrežama su, za dve nedelje, uhvatili i prstenovali blizu 500 ptica.
Svrha ove aktivnosti je, pre svega, praćenje migratornih puteva i tu je jako bitna saradnja na međunarodnom nivou, ističe Anita Sučić iz Udruženja za zaštitu velike droplje.
“Mi imamo naš Nacionalni centar za markiranje divljih životinja, koji, u saradnji sa centrima u drugim državama, prati kretanje ptica i beleži koje su ptice i gde uhvaćena”, dodaje Anita.
Ptice se prstenuju aluminijskim ili plastičnim prstenovima na kojima je ugraviran jedinstveni broj. Pre puštanja svakoj ptici se određuje vrsta, pol, starost, masa i veličina.
Prstenovač Draško Grujić kaže da je svaka uhvaćena jedinka zauvek obeležena i pre ili kasnije može ponovo da se uhvati na nekom drugom mestu.
“Od prvog dana kad je obeležena možemo pratiti koje je sve zemlje prošla i na taj način praktično pratimo seobu ptica”, objašnjava Grujić.
Podaci o nalazima prstenovača objavljuju se u stručnim časopisima i brošurama. U Evropi je aktivno nešto više od deset hiljada prstenovača, uglavnom volontera, koji godišnje prstenuju gotovo četiri miliona ptica različitih vrsta, od kojih se 90 hiljada ponovo nađe.