”Al Dahra” ozbiljan mladoženja
Ako je PKB bila jedna od poželjnijih udavača, onda je ”Al Dahra” bio jedan od ozbiljnijih mladoženja, rekao je Vojin Lazarević, generalni direktor kompanije ”Al Dahra Srbija” na Kopaonik biznis forumu. Ovo je zapravo bio njegov odgovor na polemiku koja sve vreme traje u javnosti da li je prodaja PKB-a bila uopšte potrebna i da li je kupoprodajna cena od 105 miliona evra dobra za Srbiju
Lazarević je mladoženju predstavio rekavši da je to privatna kompanija iz Ujedinjenih Arapskih Emirata koja ima svoju viziju da izgradi modernu multinacionalnu kompaniju, koja će biti samodovoljna i tržišno orijentisana. Ta kompanija se ozbiljno bavi agrarom pogotovo kada se uzme u obzir koliko ima poljoprivrednih površina, a ovo nije prva investicija na tržištu jugoistočne Evrope, ona je prisutna i u Rumuniji.
– U Srbiju je donela ozbiljnu investiciju. Njena obaveza je da uloži 30 miliona evra. Već do početka sezone realizovaćemo 15 miliona evra, jer s mašinama, koje smo tamo zatekli, nismo mogli da radimo, ali ćemo uložiti nekoliko puta više da bismo napravili kompaniju kakva je nekada bila. Treba podsetiti da „Al Dahra” ima obavezu da isporuči 54 miliona litara mleka – rekao je Lazarević.
On smatra da je PKB impresivna kompanija u našim uspomenama. Ta kompanija ima dobar ljudski potencijal jer se u njoj još uvek nalaze oni koji su stvarali veliki PKB. Kompanija ima više zaposlenih nego što je potrebno, ali su se ugovorom obavezali da u naredne tri godine neće otpuštati radnike i da će sačuvati hiljadu radnih mesta, bez obzira na tehnološka unapređenja i manju potrebu za radnom snagom.
– Lično sam optimista, jer mislim da je ovo spoj tradicije i velikih mogućnosti. Zemlje koje imaju relativno ograničene resurse treba da se bave onim kulturama koje su za hektar mnogo profitabilnije kao što su voćarstvo, povrtarstvo, a ne samo klasične ratarske kulture – rekao je Lazarević.
Govoreći generalno o poljoprivredi istakao je da ona zahteva velika ulaganja i da se trenutno navodnjava samo tri odsto površina.
– Srbija je na 17. mestu u svetu po količini obradivog zemljišta. Premijerka Ana Brnabić je na ovom forumu upravo istakla orijentaciju Srbije prema agraru. U Vojvodini imamo kanale iz vremena stare Jugoslavija, a da ne govorimo o starom Bačkom kanalu koji je gradila Austrougarska. Mi moramo da im vratimo funkcionalnost – smatra Lazarević.
Nestabilna poljoprivreda
Učesnici panela su se složili da poljoprivreda nije stabilna i da zavisi od mnogih nepredvidivih faktora. Istovremeno to je oblast koja ima suficit od oko 1,4 milijarde dolara. Na pitanje moderatora Vladimira Čupića šta država treba da uradi narednih godina čulo se i to da bi u narednom periodu trebalo da omogući zakup poljoprivrednog zemljišta na duži rok i to na 30 do 50 godina. Tako bi se zakupac ponašao domaćinski, a ne bi morao da konkuriše svake godine ponovo za zakup i time bude u neizvesnosti kada je reč o dugoročnim planovima za proizvodnju. Subvencije u poljoprivredu, prema njihovoj oceni, treba da se daju po kilogramu proizvedene robe, a ne po hektaru kako je to praksa trenutno.
Na pitanje da li očekuje dalje ukrupnjavanje prehrambenih kompanija u regionu po ugledu na nedavnu transakciju „Bambija” i „Koka-Kole” Željko Zadro, predsednik Upravnog odbora „Viro tvornice šećera” rekao je da se ukrupnjavanje ne može sprečiti. Podsetio je da kapital nikada nije bio jeftiniji tako da se takve transakcije očekuju.