Kompanija Al Ravafed, u većinskom vlasništvu istoimene firme iz UAE, uplatila je prošle godine Ministarstvu odbrane oko 400.000 evra za korišćenje 3.500 ha državnih oranica VU Karađorđevo. To je više od ukupne sume koju je Al Ravafed isplatio za prve dve godine poslovanja u Srbiji, ali i gotovo upola manje od godišnjeg prihoda koji je na toj zemlji država ostvarivala pre dolaska arapskog investitora
Na osnovu međudržavnog sporazuma sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Vlada Srbije je 2014. potpisala ugovor s arapskom kompanijom Al Ravafed. Osnovano je preduzeće Al Ravafed Srbija, koje je po povlašćenim uslovima, bez licitacije kupilo, dobilo u zakup ili na korišćenje više od 10.000 ha najplodnijeg državnog poljoprivrednog zemljišta u Bačkoj. Među parcelama koje su ustupljene arapskim partnerima nalazi se i 3.500 hektara vojnog poljoprivrednog zemljišta u Karađorđevu.
Al Ravafed ovo zemljište koristi već tri godine, a da i dalje nije jasno po kom osnovu isplaćuje naknadu vlasniku zemlje Vojne ustanove Morović. Iako je ugovorom precizirano da će ova kompanija plaćati vojsci 20% od profita ostvarenog na tim parcelama, Ministarstvo je u odgovorima Insajderu u prethodnom periodu isticalo da će zahtevati definisanje novog načina obračuna jer su ostvareni prihodi višestruko manji od očekivanih.
U međuvremenu je potpisan i Ankes ugovora kojeg međutim, novinarima Insajdera, Ministarstvo odbrane nije dostavilo.
Al Ravafed još nije objavio finansijski izveštaj za 2017, a prema podacima iz prethodnih godina, u 2015. firma je poslovala sa gubitkom od 200 miliona dinara da bi 2016 ostvarila profit od 82,7 miliona dinara. Kompanija se istovremeno zadužila za preko šest milijardi dinara, odnosno oko 150 miliona dinara iznad visine kapitala. Ipak, ovo su podaci koji se odnose na ukupno poslovanje na svih 10.000 hektara zemljišta kojim raspolaže Al Ravafed dok uplate za Karađorđevo zavise samo od profita ostvarenog na tom zemljištu.
Ministarstvo odbrane je do sada za Insajder navelo samo da je na tom zemljištu Al Ravafed 2015, umesto planiranog profita od 730.000 evra, ostvario profit od 153.000 evra, zbog čega je, kako navode, izvršena analiza. U dopisu Ministarstva se navodi da je nakon toga prihvaćena argumentacija Al Ravafeda da je na visinu profita uticalo zapušteno stanje zemljišta.
Međutim, prema dokumentima Ministarstva odbrane iz 2013, u vreme dok je vojska sama obrađivala isto takvo zemljište, na njemu je ostvarivan višestruko veći prihod, odnosno 780.000 evra godišnje.
Prema ugovoru Al Ravafed ima pravo korišćenja ovog državnog zemljišta u narednih 30 godina.
Više na insajder.net