Ambasador SAD Majkl Kirbi predao je danas novu laboratorijsku opremu Zavodu za javno zdravlje u Subotici koja će omogućiti testiranje i sertifikaciju lokalnih poljoprivrednih proizvoda po evropskim standardima.
Oprema je nabavljena uz pomoć Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) i koristiće se za kontrolu kvaliteta poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda iz regiona, uključujući utvrđivanje prisustva pesticida.Vrednost investicije je oko 95.000 dolara.
Kirbi je na svečanosti primopredaje nove opreme za Laboratoriju za hromatografska ispitivanja u Zavodu za javno zdravlje u Subotici, rekao da je Srbija poznata po uzgajanju kvalitetne hrane, ali da još uvek u potpunosti nije integrisana u sistem EU koji je poznat po strogim zahtevima kada je u pitanju sigurnost hrane. Na osnovu toga, Kirbi je ocenio da su ovdašnji potrošači sve više diskriminisani. “Veliki kupci, poput onih koji dolaze iz Evropske unije, SAD, Rusije i drugih velikih tržišta, uglavnom sada sve više podižu standarde kada je u pitanju bezbednost hrane i drugi zahtevi za kvalitet hrane. Za nas postaje sve značajnije, kao i za poljoprivredne proizvođače, da se što je više moguće smanji upotreba pesticida u hrani koju jedemo”, rekao je Kirbi.
On je ocenio da Zavod za javno zdravlje igra ključnu ulogu u tom segmentu, jer se bavi sigurnošću hrane i očuvanjem javnog zdravlja u Subotici i regionu, dok testiranjem i sertifikacijom nova laboratorija može imati veoma važnu ulogu u omogućavanju povećanja izvoza i ekonomskog rasta, ne samo u Subotici veći u Vojvodini.
Na osnovu nje će Zavod moći da radi testove i izdaje sertifikate o bezbednosti hrane po regulativama EU i Rusije. “Oprema koju danas poklanjamo omogućiće institutu da vrši testove hrane u svojoj laboratoriji, a koji su zapravo sofisticirani i koji će omogućiti da se rano otkrije prisustvo pesticida u voću, povrću, žitaricama i drugim poljoprivrednim proizvodima”, rekao je Kirbi.
On je pozvao poljoprivrednike da testiraju svoje proizvode, ne samo radi izvoza hrane, nego i zbog brige o potrošačima na domaćem tržištu i time otkriju eventualne probleme pre nego što je plasiraju na tržište.
Prema njegovim rečima, ovim se podiže i konkurentnost poljoprivrednika jer će cena testiranja i sertifikacije biti niža nego na izvoznim tržištima. “Nije samo važnost u izvozu. Važno je i da domaći proizvođači znaju da kada kupuju hranu koja je proizvedena na ovom području, da ona ispunjava sve te visoke standarde koji su neophodni”, rekao je Kirbi, dodavši da je ovo samo jedan od primera pomoći USAID-a poljoprivrednoj proizvodnji u Vojvodini.
USAID projekat održivog lokalnog razvoja će, u okviru ekonomskog programa „Podrška unapređenju i širenju agrobiznisa međuopštinskog partnerstva Subotice, Sombora i Kanjiže”, pored opremanja Laboratorije za hromatografska ispitivanja u Subotici, podržati i osnivanje poljoprivrednog trening centra u Somboru, kao i izradu analize ponude i tražnje za logističko-distributivnim centrom za poljoprivredne proizvode u Kanjiži.
Pored toga, Projekat će pomoći regionalnim proizvođačima u procesu sticanja oznake zaštićenog geografskog porekla kako bi im omogućio da bolje brendiraju i plasiraju svoje proizvode na drugim tržištima. Cilj je povećati za 10 odsto prodaju i izvoz poljoprivrednih proizvoda iz područja međuopštinske saradnje do kraja juna 2015. godine.
Tanjug