Arapi na vojvođanskim njivama još su obavijeni velom tajne jer je, izgleda, malo kome jasno ko zapravo stiže, šta kupuje, šta donosi, šta hoće, da li su već tu.. Zvanično još nisu ušli u vojvođanska poljoprivredna preduzeća u restrukturiranju, za šta su od naših nadležnih dobili zeleno svetlo, niti se o tome mogu dobiti informacije od resornih ministarstava, ali ratari ne sumnjaju u to da će doći i pomrsiti im konce. Ako ničim drugim, onda arendom jer će, po informacijma koje se vrte ovih dana, stranci na licitacijama moći da zakupljuju državno poljoprivredno zemljište po cenama povoljnijim od onih po kojima su naši paori uzimali njive u zakup. Tako se, recimo, može čuti da će za strane investitore zakup hektara oranica koštati 250 evra, dok su naši seljaci plaćali 300 do 500.
Podsetimo, Ministarstvo privrede Srbije objavilo je početkom meseca da je s kompanijom „Al Ravafved” iz UAE potpisalo ugovor o zajedničkom ulaganju, to jest osnivanju zajedničkog preduzeća za investiranje u poljoprivredu Srbije. Ugovor su potpisali ministar privrede Srbije Dušan Vujović i izvršni direktor kompanije „Al Ravafved” iz Abu Dabija Mahmud Ibrahim al Mahmud. Srbija će, kako je rečeno, u zajedničkom preduzeću imati 20 odsto vlasničkog udela, a partner iz UAE na sebe je preuzeo obavezu ulaganja 140 miliona evra u naredne četirti godine, s tim što će prvo, od 22 mliona evra, biti u AD „Bačka” iz Sivca i AD „Jadran” iz Nove Gajdobre. „Al Dahru”, oko koje se diglo najviše prašine, više niko i ne pominje.
Po rečima sekretra Udruženja za poljoprivredu u Privrednoj komori VojvodineĐorđa Bugarina, problematičan je ugovor u koji javnost nije imala uvid, a po kojem će, uz prodaju strancima oko 3.000 hektara državnog zemljišta ispod cene, moći i da zakupljuju njive po ceni upola nižoj od one koju su plaćali paori u Bačkoj.
Predstavnici zemljoradnika iz kulske opštine, tačnije Udruženja malih akcionara AD „Bačka” iz Sivca i Udruženja zemljoradnika iz Kule, najavljuju proteste i moguću tužbu protiv Srbije pred Evropskim sudom za ljudska prva u Strazburu zbog ugovora s firmom iz Ujedinjenih Arapskih Emirata kojom se krše naši zakoni. Kako se od njih može čuti, plan o dolasku Arapa na vojvođanske njive počeo je da se realizuje.
– Nije reč ni o državnoj ni o privatnoj zemlji, već o zadružnoj. Svi oni koji se upliću u ugovor s firmom iz UAE treba to da znaju – poručio je predsednik Udruženja malih akcionara „Bačke” Mališa Raičević. – Ovakva prodaja nije po zakonu. Pre svega je na štetu poljoprivrednika, a u isto vreme na gubitku je i država. Ako tu zemlju mogu da obrađuju paori, onda to ne treba nikome davati jer će ceo prihod ostati ovde. Ako to uzme neki stranac, on će sve odneti kuda hoće, u svoju zemlju.
Vršilac funkcije pokrajinskog sekretara za poljoprivredu Branislav Bugarski kaže da Pokrajinska vlada nema ništa protiv investitora, ali da je neophodno sagledati koji su to ciljevi razvoja sela. Bugarski je za RTV ocenio da je potrebno ustanoviti i kakva će se agrarna politika sprovoditi.
– Takva vrsta dogovaranja, gde ćete vi ispod tržišne cene dati zemljište u vlasništvu poljoprivrednih preduzeća u zakup na 20 ili 30 godina po 150 ili 250 evra je neprihvatljiva jer je cena u Sivcu koja se licitira između 400 i 500 evra – rekao je Bugarski.
On je upozorio i na to da Pokrajinska vlada ne odobrava takav aranžman i zatražio uvid u ugovor koji je potpisan da bi se procenilo kakav će to uticaj imati na poljoprivredu u Vojvodini.
Nestalo pola miliona hektara
U Vojvodini je „nestalo” 514.105 hektara poljoprivrednog državnog i zadružnog poljoprivrednog zemljišta usled nezakonite privatizacije, tvrdi Udruženje Obruč.
Radi o više od 200.000 hektara zadružnog poljoprivrednog zemljišta i nestajanju zadruga na različite načine, rekao je Nenad Ilić predsednik udruženja i naveo da je privatizovano 146 zadruga, i da je direktno oštećeno 50.000 radnika koji su decenijama stvarali i kupovali zadružnu imovinu. Prema njegovim rečima, u vojvođanskim opštinama se pojavljuju novi „Dunđerski” koji su u sprezi sa lokalnom „političko-tajkunskom elitom”.
Dnevnik