Balkanske zemlje sve više traže načine za lakše korišćenje Instrumenta predpristupne pomoći za ruralni razvoj (IPARD) kako bi udahnule novi život poljoprivredi i pratećim delatnostima.
Makedonija je nedavno uvela nova pravila kako bi omogućila veći broj aplikanata, nadajući se da će konkurisati bar 1.000 njih, u odnosu na 70 u 2013. godini.
„Sada postoji više mogućnosti za aplikante koji ranije nisu mogli da se kvalifikuju. Takođe su unapređene procedure po kojima agencija funkcioniše u pružanju neophodne dokumentacije. Konačno, imamo aktivnosti na terenu za upoznavanje javnosti sa povećanjem kofinansiranja i njegovim prednostima“, rekao je direktor Agencije za finansijsku podršku u poljoprivredi i ruralnom razvoju Toni Dimovski.
IPARD fondovi omogućavaju preduzetnicima da kupe moderne poljoprivredne mašine, izgrade staklene bašte, obnove mlekare, poljoprivredna dobra i objekte za preradu hrane, kaže zamenik makedonskog ministra poljoprivrede Zoran Konjanovski.
„Mogućnosti su sada mnogo veće. Za one koji žele da grade nove staklene bašte, ograničenje dozvoljenih troškova povećano je na preko 2 miliona evra. Sredstva takođe mogu da se iskoriste za izgradnju novih ugostiteljskih objekata u ruralnim oblastima, do 30 soba i 70 kreveta, kako bi se unapredio turizam i stvorila nova radna mesta. Mislimo da će biti puno interesovanja“, rekao je Konjanovski.
Programom IPARD kofinansiraju se inicijative izgradnje ili renoviranja malih fabrika za proizvodnju hrane, centara za prirodnu hranu i pruža se podrška zanatima i ruralnom turizmu.
Srpsko ministarstvo poljoprivrede počelo je proces akreditovanja za IPARD ranije ove godine, u pokušaju da iskoristi celokupni Instrument predpristupne pomoći 2013, koja je na raspolaganju naredne tri godine. Ovo ministarstvo je počelo neophodnu samoprocenu za akreditovanje i završilo je krajem prošlog meseca.
„Ministarstvo je izradom nacrta IPARD programa i realizacijom samoprocene ispunilo osnovne zahteve akreditacije za IPARD, ali su spoljne okolnosti uticale da ta sredstva ne budu dostupna srpskoj poljoprivredi u ovoj godini“, navodi se u saopštenju srpskog ministarstva poljoprivrede.
U programu IPARD za 2007-2013 izdvojeno je 85 miliona evra za Makedoniju. Samo 45 miliona je iskorišćeno do 2012. godne.
Bosna i Hercegovina ne može da koristi bilo kakve fondove IPA, uključujući ruralni razvoj, jer nema državno ministarstvo poljoprivrede, mada ima dva entitetska ministarstva.
„Političari iz Republike Srpske ne podržavaju ideju o državnom ministarstvu poljoprivrede. Zbog toga što ne možemo da povučemo sredstva iz IPA fondova, gubimo mogućnost unapređenja privrede kroz razvoj sektora koji može da ponudi hiljade radnih mesta u državi sa preko pola miliona nezaposlenih“, rekla je predsednica Saveta za zelenu gradnju u Sarajevu Sanela Klarić zaSETimes.
Pored toga, EU je suspendovala 5 miliona evra izdvojenih za ruralni razvoj, jer zemlja nije dovršila okvir za dva projekta.
Posle odluke EU ministri poljoprivrede dva entiteta Stevo Mirjanić i Jerko Lijanović Ivanković i ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović sastali su se prošlog juna da pripreme zajednički predlog o modelu za harmonizaciju IPARD operacija.
„Dogovorili smo se o modelu harmonizacije i uspostavljanju strukture u skladu sa zahtevima Evropske komisije, koji priprema Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa“, rekao je zaSETimesministar poljoprivrede FBiH Lijanović Ivanković.
On je dodao da još nije uspostavljena agencija za raspodelu sredstava iz IPARD-a, pa će je obavljati postojeća kancelarija za distribuciju sredstava i entitetska ministarstva
„Očekujemo da je ovakav predlog prihvatljiv za Evropsku komisiju“, rekao je on.
Sa druge strane, IPARD sredstva nisu na raspolaganju Srbiji jer zemlja nema zvaničan status kandidata za EU, iako je Evropska komisija inicirala taj proces.
Srpsko ministarstvo poljoprivrede počelo je proces akreditovanja za IPARD ranije ove godine, u pokušaju da iskoristi celokupni Instrument predprijemne pomoći 2013, koja je na raspolaganju naredne tri godine. Minisitarstvo je počelo neophodnu samoprocenu za akreditovanje i završilo je krajem prošlog meseca.
„Ministarstvo je izradom nacrta IPARD programa i realizacijom samoprocene ispunilo osnovne zahteve akreditacije za IPARD, ali su spoljne okolnosti uticale da ta sredstva ne budu dostupna srpskoj poljoprivredi u ovoj godini“, navodi se u saopštenju srpskog ministarstva poljoprivrede.
SETimes