Dan posle sastanka predstavnika poljoprivrednika i države, na kojem je ispunjen samo jedan zahtev ratara – isplata zaostalih subvencija, održani su novi protesti u više vojvođanskih mesta. Protestovali su paori iz Kovačice, Dolova, Padine, Srbobrana i Zrenjanina
Pregovori u Vladi nisu odložili najavljeni protest poljoprivrednika u Zrenjaninu. Organizatori su objasnili da je okupljanje manifestacija njihove volje i rešenosti da stoje pred svojim zahtevima.
Skup je počeo nešto pre 10 sati kada se Slavko Vukov iz Saveza udruženja poljoprivrednika Banata i jedan od učesnika pregovora u Nemanjinoj 11 obratio okupljenima, preneo ima rezultate pregovore rezultata u vladi, i očekivanja od sledećeg sastanka, zakazanog za petak.
Posle toga pedesetak traktora je krenulo u protestnu vožnju Zrenjaninskom magistralom, koja je trajala oko sat vremena i trajala je mirno.
Vukov je za N1 rekao da je premijerka pokazala interesovanje za njihove probleme, i da iako u ovom momentu ne postoji mogučnost da se ukunu akcize za evro-dizel, najavljena je mogućžnost rebalansa agrarnog budžeta, i preraspodela sredstava za visinu subvenxcija po hektaru.
“Naši zahtevi su jasni. Ali u delu rešavanja prvog problema akciza goriva za poljoprivredu, tu smo dobili odgovore da je to sada nemoguće rešiti. I nismo nerazumni, u redu, to je jedno sitemsko pitanje koje se mora rešavati kada se profiliše budžet… Mi to razumemo, ali ne znam da li su nas razumeli da mi to pitanje postavljemo već osam godina”, rekao je Vukov.
On je naveo i da je prozvao ministra Nedimovića da prizna da je pre pet godina obećao da je to rešeno.
“On se pravio lud i rekao je: ‘Šta vi mislite, da ja to nisam tražio svih ovih godina’? Ja ne znam da li je to tražio, ali, ako je tražio pa mu nisu ispunili, trebao je da kao čestit čovek da ostavku, a ne da nas ubeđuje kako je stvar rešena, a ništa nije rešeno. Drugo, ovih dvesta evra koje tražimo, mislimo da je to mera koja bi značajno pomogla da prevaziđemo krizu oko đubriva. Da li će nam to ispuniti, ne znam. Neću da hipotetišem, čućemo, a čućete i vi”, poručio je Vukov.
Poljoprivrednici su svoje zahteve Vladi Srbije i predsedniku Srbije uputili 14. februara, a sledeći razgovori u Vladi Srbije je zakazan za petak 25. februar, kada će vladfa izaći sa svojom ponudom.
Poljoprivrednici zahtevaju ukidanje akciza za evro dizel za registrovana poljoprivredna gazdinstva, subvencije od 200 evra po hektaru, redovnu i brzu isplatu svih zaostalih neplaćenih subvencija i isplatu svih budućih subvencija u roku do 60 dana od podnošenja zahteva.
Takođe, traže regulisanje uvoza smrznutog mesa iz inostranstva i regulisanje nekontrolisanog uvoza mleka u prahu.
Takođe, oko 100 ratara iz Padine i Kovačice organizovalo je protestnu vožnju, sa istim zahtevima kao i poljoprivrednici u ostatku zemlje.
Kleut: Nismo zadovoljni objašnjenjem Vlade
Predsednik Saveza udruženja poljoprivrednika Banata Dragan Kleut rekao je za Betu da su poljoprivredni proizvođači izašli na ulice mehanizacijom kako bi upozorili vlast da su nezadovoljni poljoprivrednom politikom.
On je rekao da su protesti planirani i u Šapcu, Loznici, Srbobranu, Rači, Svilajncu, i više gradova Vojvodine, Mačve, Šumadije i Pomoravlja.
“Nismo zadovoljni objašnjenjim premijerke Ane Brnabić, ministra finansija Siniše Malog i ministra poljoprivrede Branislava Nedimovića, koji su na jučerašnjem sastanku rekli da traže neka rešenja, ali da ih je teško naći jer su tehnička Vlada, kao i da bi ispunjenje zahtevalo zahtevalo rebalans budžeta”, rekao je Kleut.
Dodao je da poljoprivrednici ne mogu da čekaju na, kako im je rečeno, rebalans budžeta 10. oktobra”, već da su im potrebna hitna rešenja.
Kleut je rekao da bi sutra trebalo ponovo da razgovaraju sa predstavnicima Vlade o rešenjima koja će im ponuditi.