Netaknuta priroda predela u okolini Foče u Republici Srpskoj, pašnjaci puni lekovitog bilja, čisti i nezagađeni izvori vode, zaveli su i dvojicu biznismena poreklom iz Sarajeva i Beograda, kada su odlučili da na pašnjacima sela Zlatni bor (opština Foča) primene iskustva koja donose iz Švajcarske i naprave organsku farmu.
Zaljubljenik u pravljenje sireva i “alpski farming”, Beograđanin Predrag Džokić i uspešni biznismen iz Lausane, Sarajlija Tatomir Jovičić, prošle godine su napravili plan da na imanju Jovičiča, nedaleko od Foče, naprave farmu na kojoj će proizvoditi razne vrste organskih sireva.
Za samo godinu dana ideja je ugledala svetlost dana u selu Zlatni bor koje se nalazi na 1.200 metara nadmorske visine, iznad samog kanjona reke Tare. Kako kaže Predrag Džokić u razgovoru za “eKapiju”, brzo se reagovalo i kupljena je oprema za siranu.
– Prvobitna ideja je bila otkup mleka od lokalnog stanovništva i prerada u tvrde sireve po švajcarskoj recepturi staroj više od 200 godina. Urađena je analiza zemljišta, izvora vode i biljaka na pašnjacima, koja je pokazala izvrsne rezultate. Međutim, kada smo došli na lokaciju, nastaje problem otkupa mleka. Nakon posleratne migracije lokalnog stanovništva, ostali su samo starci. Hiljade hektara prelepih pašnjaka prazno je i napušteno. Ipak nismo odustali od plana. U rekordnom roku napravljena je štala, uvezena mlečna grla iz Švajcarske, pa su troškovi povećani tri puta.
Sadašnji kapaciteti farme su 15 muznih krava, kao i 15 teladi namenjeni za priplod i proširenje kapaciteta, a proizvodiće se dve vrste tvrdog sira pod nazivom “gruyere alpage” i “fromage montage”, jedna vrsta polutvrdog sira za topljenje “raclte” i jedna vrsta mekog sira “tom”.
ekapija