U konaku manastira Studenica, održan je forum o razvoju rezervata biosfere “Golija-Studenica”, a Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine, Zavod za zaštitu prirode, JP “Srbijašume” i Svetski fond za prirodu u Srbiji okupili su korisnike iz opština i gradova na čijem se području nalazi rezervat: Ivanjice, Raške, Sjenice, Kraljeva i Novog Pazara.
Primarni cilj je uspostavljanje mehanizma upravljanja rezervatom, pogotovo položaj i ulogu lokalnog stanovništva, a pomoćnik ministra poljoprivrede i zaštite životne sredine, Slobodan Erdeljan, istakao je da u Srbiji sada ima ukupno 63 zaštićena područja, jer ih je lane proglašeno još deset. Ovogodišnjim budžetom za njih je opredeljeno 160 miliona dinara, dok će naredne biti izdvojeno još 60. Samo za park prirode “Golija” – koji je UNESKO, još 2001, proglasio za svetski rezervat biosfere, jedini u Srbiji – namenjeno je 80 miliona.
Međutim, s obzirom na to da je pre dve godine konstatovao da samo delimično ispunjava kriterijume, postoji rizik da u narednoj reviziji izgubi taj status. Zato je, po rečima Duške Dimović iz Svetskog fonda za prirodu u Srbiji, veoma bitna aktivnija uloga lokalne zajednice.
Problem
Golija se prostire na oko 94.000 hektara, 75.183 obuhvata Park prirode, a 53.804 rezervat. Najvećim delom, oko 70 odsto, nalazi se na području ivanjičke opštine.
– Proglašenje za rezervat ne znači ništa, ako nema koristi za stanovnike, a oni, za ovih 13 godina, nisu dobili ništa – istakao je zamenik predsednika opštine Ivanjica, Milinko Mijailović.
Novosti