”Veliko je interesovanje stranih investitora za otvaranje novih proizvodnih pogona u Vojvodini i za to postoje vrlo konkretni planovi”, kaže predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež. Ne preciziravši o kojim je kompanijama reč jer, kako je rekao, ne želi da govori u ime investitora, on je izneo da su za pokretanje novih poslova i proširenje postojećih pogona u Vojvodini veoma zainteresovani nemački i austrijski ulagači, što u auto-industriji, što u poljoprivredi i drugim delatnostima.
Prvi čovek srpske privredne komore potvrdio nam je da velika nemačka kompanija namerava da otvori više od 2.000 radnih mesta u Novom Sadu, kako je najavljeno nakon nedavne posete delegacije Srbije Minhenu.- Finalizuju se dogovori i postoji velika šansa da ta investicija bude realizovana. U ovom trenutku smo na dobrom putu – kazao je on napominjući da u istom pravcu teku i pripreme za veliku investiciju nemačke mesne industrije “Tenis”, koja već ima firmu u Srbiji i intezivno radi na planiranju poslovnih aktivnosti.
On napominje da je, kada je o “Tenisu” reč, pri kraju dogovor o načinu finansiranja, da kompaniju prate banke iz inostranstva, a da je reč o značajnoj investiciji govori to što će ulaganja u jednu farmu iznositi više od 25 miliona evra. U prvom delu “Tenisovog” projekta u Srbiji gradiće se pet farmi i klanica što podrazumeva i ulaganja u unapređenje kooperativnog odnosa sa domaćim farmerima i preduzetnicima.
Osvrćući se na primedbe poljoprivrednika da se stranim kompanijama poput “Tenisa” kroz nova zakonska rešenje omogućuje gazdovanje velikim površinama poljoprivrednog zemljišta Čadež ističe da za te ocene nema mesta.- Izmena zakona o državnom poljoprivrednom zemljištu treba da omogući da se oslobodi pristup zemljištu velikim investitorima, i domaćim i starnim.
Ne treba odvajati ni “Tenis” ni bilo kog drugog ulagača, važno je da zakonsko rešenje pre svega stimuliše investiciju u neku dodatu vrednost, da podižemo što više našu poljoprivredu i da proizvodimo više – naglašava Čadež i dodaje da novo zakonsko rešenje štiti male poljoprivrednike. – Zakonske odredbe omogućavaju im da kupe zemljište na rate, pronađen je balans da, s jedne strane zaštitimo manje proizvođače i gazdinstva, a da pritom omogućimo značajne investicije. Suština je u tome da ne možete imati male i srednje bez velikih, tako je i u poljoprivredi, i u auto-industriji, i u svim sektorima.
Ocenivši da se fondovi EU koji su Srbiji dostupni u pretpristupnom periodu nedovoljno koriste, a mogu da budu finansijska injekcija našoj privredi, u aktivnostima PKS akcenat je i na edukaciji i pomoći domaćim kompanijama, pa i lokalnim samoupravama, da pristupe tom izvoru finansiranja.
Uzor nam je Austrija
U toku je supervizija sa Privrednom komorom Austrije, po čijim se merilima modernizuje PKS.
– Austrija je pre 15 godina bila uvozno orijentisanja zemlja a sad je, zahvaljujući u prvom redu reformi komorskog sistema i dobroj privrednoj komori, značajan izvoznik čija privreda od deset zarađenih evra šest ostvari na inostranom tržištu. Na svaki uloženi evro u promociju austrijske privrede, kroz komoru, zaradi se 55 evra – naglašava Marko Čadež.