Bezbednost hrane u Srbiji je na odgovarajućem nivou, ali se domaće zakonodavstvo u toj oblasti mora uskladiti sa evropskim, izjavio je danas u Beogradu ministar poljoprivrede Dragan Glamočić.
U Briselu je danas otvoren skrining za poglavlje 12, koje se odnosi na bezbednost hrane, veterinarska i fitosanitarna pitanja, a kako je podsetio Glamočić, čak trećina evropskog zakonodavstva se odnosi na poljoprivredu.
On je ukazao da je skrining dugotrajan proces, nakon čega idu pregovori, dodajući da taj proces zavisi ne samo od Srbije, već i EU.
– Najveći deo zakona je već usklađen sa standardima EU, ali nam predstoji još mnogo toga da poboljšamo, rekao je Glamočić novinarima u Privrednoj komori Srbije, gde je organizovano direktno praćenje sastanka eksplanatornog skrininga u oblasti bezbednosti hrane, veterinarskih i fitosanitarnih pitanja u Briselu.
Predsednik Privredne komore Srbije Željko Sertić rekao je da je izuzetno važno razumeti da u ovom procesu učestvuje i privreda, istakavši da je strateško opredeljenje PKS da podrži evropske integracije.
– Ono što je nama važno je – u kojoj dinamici će taj proces biti održiv…Ne možemo sve implementirati odmah, ne mogu sva pravila i procedure biti stavljene „ad hok“ na sto privrednicima Srbije, naveo je Sertić.
Kako je ukazao, potrebno je vreme i tranzicioni period kako bi se ti procesi učinili održivim za privredu Srbije, i u tom delu je jako važno učešće privrednika, institucija, akademske zajednice i ostalih, kako bi taj proces bio jasan i transparentan.
Direktorka Kancelarije za saranju sa civilnim društvom Ivana Ćirković navela je da je ovo šesto poglavlje koje se otvara u pregovorima za članstvo Srbije u EU, i direktno prenosi na ovakav način, dodajući da je jako važno da se javnost još više uključi u taj proces.
Ona je objasnila da će ovo biti intenzivna godina, jer skrininzi predstoje do sredine 2015, zbog čega je važno da se javnost informiše na pravi način kako bi ispranvo razumela na koji će način procesi daljih pregovora teći.
Predsednica Centra za zaštitu potrošača Srbije (CEPS) Vera Vida rekla je da je hrana u Srbiji dosta bezbedna, dodajući da je važno da Srbija u potpunosti usaglasi svoje propise sa standardima EU.
– Standardi EU što se tiče bezbednosti hrane su izuzetno rigorozni i strogi, od proizvodnje, preko distribucije, prerade do transporta. Ono što je još bitno je i što moramo da usaglasimo sa EU je „Rapeks“ – brzo obaveštavanje o proizvodima koji nisu bezbedni i povučeni sa tržišta EU“ž, istakla je Vida.
Bitno je i pravilno i tačno deklarisanje određenih proizvoda, rekla je Vida, što kako je ocenila, Srbija još uvek nema. Vida je takođe napomenula da je neophodno usvojiti novi Zakon o bezbednosti hrane.
Tanjug