U pre-covid eri životnu sredinu zagađivali smo plastikom, dok korona epohu odlikuje zagađivanje odbačenim medicinskim maskama. Ipak, ako koristite 100% biorazgradive maske sa semenkama cveća, možete da učinite nešto korisno za životnu sredinu
Proizvod koji je nedavno predstavljen čovečanstvu, obradovaće pre svega pčele. Naime, 100% biorazgradive maske sa semenima cveća, spremne za sadnju.
Žena koja stoji iza te ideje, Marianne de Groot-Pons, grafički dizajner koji živi i radi u Utrechtu u Holandiji, na svojoj veb stranici navodi: ”svih ovih godina koliko radim kao grafički dizajner koristila sam toliko resursa iz prirode da bih mogla da pravim svoje crteže (posebno papir), pa sam požežela da joj nešto i vratim. Nedeljama sam nailazila na plave maske za jednokratnu upotrebu, bačene na ulice i trotoare, pa sam se jednog jutra probudila s idejom o biorazgradivoj maski za lice sa semenima cveća na njoj. Tako zemlja ostaje srećna, pčele, priroda, ljudi takođe”.
U kojoj meri ove maske zaista štite? Da li su proverene?
Ova maska za lice štiti isto kao i domaće maske od tkanine. To znači da se mogu koristiti u kombinaciji sa drugom maskom za veću zaštitu. Materijal je pirinčani papir i sadrži seme cveća koje su čak i vidljivo. Proizvedeno u maloj radionici u Holandiji.
Umesto gumica imaju mekane gajtane od čiste ovčije vune. Seme cveta ostaje u maski pomoću specijalnog lepka napravljenog od vode i krompirovog skroba. A pored svih ostalih održivih materijala od kojih je napravljena biorazgradiva maska, čak je i logotip napisan posebnim održivim mastilom.
Za najbolje rezultate, ove maske treba zakopati u bašti ili u velikom loncu. Možemo ih naravno baciti u smeće i oni će se sami razgraditi na deponiji do koje će biti transportovani, ali najverovatnije neće imati priliku da ovo seme pretvore u prelepo cveće.