Ponuda za sezonskim poslovima u ovom periodu zaista je bogata, a najviše posla ima u poljoprivredi. Veliki broj sezonaca trenutno je u plastenicima gde se beru paradajz i krastavci, dok se na otvorenom kidaju metlice sa semenskog kukuruza. Od ove godine povećana je i cena radnog sata, pa je zainteresovanih mnogo više
Toplo, sparno, kišovito ili hladno vreme ne može da spreči sezonske radnike da svoj posao obavljaju kako treba, jer posla u ovom periodu ima, pa je samim tim i konkurencija znatno veća.
Najviše se radi u poljoprivredi, trenutno se bere paradajz, beru se krastavci, sezonaca ima u plastenicima i na otvorenom.
“Zaista nije teško, uslovi su odlični, beremo paradajz i krastavac, sečemo lišće od tog povrća”, kaže Rozalija Imre, sezonska radnica.
“Ja sam na pragu šezdesete godine i ako ja mogu da radim, mogu i oni od 25 godina. Jeste malo vruće, nekada pokisnemo, ali nije teško i ne treba da dramimo”, kaže Vesna Gogić, sezonska radnica.
I mladi angažovani na poljoprivrednim poslovima
Mladi koji su na letnjem raspustu takođe su angažovani na poljoprivrednim poslovima, a posebnu stimulaciju daje im veća dnevnica koja sada iznosi od 180 do 200 dinara po satu što na kraju meseca, ukoliko se radi više od 20 dana, predstavlja sasvim pristojnu zaradu.
“Nisam baš tražila ništa određeno, ali sam zadovoljna ovim poslom. Beremo krastavce i to mi je teže od paradajza, a zanimljivo mi je da šišam paradajz”, kaže Viktorija Gomboš, učenica.
Poslodavci su ove godine bili prinuđeni da povećaju cenu radnog sata jer su, u ovom slučaju Kikinđani, u velikom broju odlazili na rad po drugim gradovima, pa je postojala opasnost da će severni Banat ostati bez sezonskih radnika.
Međutim, izgleda da naša omladina još uvek poznaje radne navike, a “stara garda”, naviknuta na težak posao, ne bira ni vreme ni mesto.