Kriza sa kojom se bore najmoćnije i ekonomski najrazvijenije zemlje pokazala je značaj povezivanja i saradnje, a sajam privrede u Subotici potvrđuje želju učesnika da se kroz saradnju, zajedničko planiranje i ulaganje pronađu rešenja za dobrobit svih, ocenila je ministarka poljoprivrede i zaštite životne sredine Snežana Bogosavljević Bošković.
Otvarajući Osmi međunarodni i regionalni sajam privrede u Subotici, Bogosavljević Bošković je ocenila da je ovaj sajam utoliko značajniji pošto dolazi nakon skorašnjih poplava i u toku borbe s njenim posledicama, ali i s obzirom na ekonomsku i finansijsku krizu s čijim se posledicama suočavamo godinama.
Ekonomska kriza, dodala je, najviše je pogodila industriju građevinarstva, trgovinu na malo, dok je poljoprivreda naročito pretrpela zbog poplava. Ona je naglasila kako se pokazalo da Srbija nije sama, da ima prijatelje i u neposrednom okruženju, ali i van granica regiona.
“Zato hajde da sarađujemo, hajde da se dogovaramo, hajde da svakom regionu pružimo šansu jer sam uverena da samo tako možemo dalje u napredak i razvoj. Moramo da sagledamo stvari iz opštijeg ugla, da više ne vidimo samo stablo, već celu šumu”, rekla je Bogosavljević Bošković.
Ona se posebno zahvalila Crnoj Gori na ukazanom poverenju pri organizaciji sajma, rekavši da je ta zemlja jedna od najznačajnijih poljoprivrednih partnera Srbije, što pokazuje visok nivo razmene poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, ali i uspešna institucionalna saradnja.
”Crna Gora već godinama spada među tri najznačajnija partnera Srbije kada je reč o izvozu poljoprivrednih proizvoda. Eto primera dobre i uspešne saradnje koju ćemo, nadam se, u narednom periodu unapređivati i negovati”, rekla je ministarka poljoprivrede i zaštite životne sredine.
Gradonačelnik Subotice Jene Maglai je ocenio da privredni sajam iz godine u godinu privlači sve veće interesovanje, čime je postao trajna manifestacija iza koje stoje ozbiljne institucije, lokalna samouprava i autonomna pokrajina.
Posebno zahvalio Regionalnoj privrednoj komori Subotica na uključivanje u organizaciju sajma, zahvaljujući kojima se na ovom sajmu predstavljaju preduzeća okupljena u sedam privrednih komora iz Srbije.
Maglai je dodao da svoje štandove na sajmu imaju i komore iz Mađarske i Hrvatske, da se iz godine u godinu povećava i broj zemalja iz kojih dolaze izlagači, tako da se ove godine predstavljaju i Švedska i Rumunija, dok je 14 bratskih gradova Subotice takođe prisutno na sajmu.
Od velikog značaja za celu regiju je strateško planiranje i pristup u osnaživanju malih i srednjih preduzeća, dodao je.
Pod sloganom Mali biznis i stari zanati veliki izazov na pragu Evropske unije osmi međunarodni i regionalni sajam privrede predstaviće nešto više od 200 izlagača iz sedam država domaćina Srbije, zemlje partnera Crne Gore, zatim Mađarske, Hrvatske, Rumunije, Švedske i Bosne i Hercegovine.
Sajam će imati i svoje prateće manifestacije u vidu poslovnog foruma Crna Gora Vojvodina, zatim foruma posvećenog klasterima i prekograničnim mogućnostima saradnje, ali i seminara na temu evropskih integracija i mogućnosti apliciranja domaće privrede na pozive u okviru fondova Evropske unije.
Organizator sajma je Javno komunalno preduzeće Subotičke pijace, a pokrovitelji Pokrajinski sekretarijat za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova i Grad Subotica. Sajam se održava do 7. juna u Hali sportova u Subotici, u periodu od 10 do 18 sati, a ulaz je slobodan.
RTV