U Vladi Srbije danas je potpisan Memorandum o saradnji u oblasti sprovođenja Evropske konvencije o predelu, čiji su ciljevi promovisanje zaštite, upravljanja i planiranja predela.
Dokument su potpisali državni sekretar Ministarstva prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja Srđan Belij, državni sekretar Ministarstva kulture Dejan Ristić i predstavnici pet akreditovanih regionalnih agencija Šumadije i Zapadne Srbije.
Belij je istakao da potpisani ugovor znači jedan viši nivo razumevanja i potrebe za dubljom saradnjom po pitanju primene konvencije o zaštiti predela, jer to znači orijentaciju ka razvoju regiona.
– Nesumnjivo je da sve naše aktivnosti moraju biti orijentisane ka razvoju, ali isto tako, dobar deo tih predela moramo da očuvamo u određenoj meri kao prirodnu i kulturnu baštinu naše zemlje – naglasio je Belij nakon potpisivanja memoranduma.
On je dodao da je različitost predela koji postoje u našoj zemlji samo deo mozaika različitosti predela čitave Evrope i Srbija u tom pogledu daje značajan doprinos ukupnom sadržaju Evropske konvencije o predelu.
Ristić je rekao da je integralna zaštita nepokretne kulturne baštine možda jedna od najznačajnijih obaveza Ministarstva kulture, a kako je objasnio, to ne podrazumeva samo zaštitu samih nepokretnosti, već i neposredne okoline kulturne baštine.
– Upravo primenjujući UNESCO-ve standarde i ratifikujući Evropsku konvenciju o predelu 2011, Srbija se priključuje onim evropskim zemljama koje uspostavljaju najviše međunarodne standarde i usklađuju nacionalno zakonodavstvo sa tim standardima – naglasio je Ristić.
Memorandum su potpisali direktori Regionalne agencije za prostorni i ekonomski razvoj Raškog i Moravičkog okruga, Regionalne razvojne agencije Zlatibor, Regionalne razvojne agencije Sandžak (SEDA), Agencije za regionalni razvoj Kolubarskog okruga i Regionalne agencije za ekonomski razvoj Šumadije i Pomoravlja.
Srbija je potpisnik Evropske konvencije o predelu od 21. septembra 2007 godine. Zainteresovanost Srbije za potvrđivanje Evropske konvencije o predelu potiče od toga što je taj dokument smatran ključnim međunarodnim sporazumom i nosiocem evropskih standarda u procesu reformisanja politike upravljanja predelima i kulturnim nasleđem, pre svega zbog omogućavanja integralnog pristupa zaštiti predela, a zatim i uvođenja predela i nasleđa u politike održivog razvoja.
Ciljevi Konvencije su promovisanje zaštite, upravljanja i planiranja predela, kao i organizovanje međunarodne saradnje o pitanjima predela. Srbija će u tom smislu intenzivirati saradnju po pitanju zaštite i upravljanja predela, naročito u zaštićenim oblastima.
Predeo predstavlja važan kvalitet života ljudi koji u njemu žive ili borave. Evropsku konvenciju o predelu usvojio je Savet ministara Evropske unije 19. jula 2000.godine u Strazburu. Konvencija predstavlja prvi međunarodni ugovor posvećen svim aspektima pejzaža, primenjuje se na celoj teritoriji država članica i obuhvata prirodne, urbane i ruralne oblasti. Cilj Konvencije je promovisanje zaštite predela Evrope, kao i upravljanje, planiranje i organizacija saradnje u toj oblasti.
Tanjug