Zbog pada cena kilograma žive mere tovljenika farmeri su ponovo na gubitku. Pre samo mesec i po dana otkupna cena bila je između 165 i 170 dinara a sada je od 130 do 140 dinara. U tu računicu proizvođači se nikako ne uklapaju.
Živorad Živković iz Kuzmina trenutno ima osam krmača i 70 svinja u tovu. Sve tovljenike u prvoj klasi on isporuči klanicama. Ovaj farmer redovno obnavlja genetski potencijal da bi postigao što bolje rezultate na farmi. Trenutnom otkupnom cenom nije zadovoljan, ali sve što proizvede mora da rasproda, pa makar to bilo i za badava.
“Danas je cena 130 – 140 dinara. To je jako mala cena za farmera. Mi svinju koju proizvedemo moramo da prodamo , ali najverovatnije da ćemo imati sledeću turu umanjeno a ne onoliko koliko ima sada. Da li ima ugovorenog otkupa? Toga još nema hoće li biti ili neće videćemo. Mora se početi sa pregovorima ako treba ići ćemo u Ministarstvo poljoprivrede pa do klaničara da se zajedno sastanemo i pronađemo rešenje”, kaže on.
Ovaj proizvođač sarađuje sa klanicom iz Uba. Kuzmin je poznat po kvalitetu zbog čega je zanimljiv i nakupcima koji ugrožavaju lokalne proizvođače. Naš sagovornik nerado komentariše uvoz i misli da za tim nema potrebe jer oni mogu da proizvedu dovoljno, a šansu u boljem izvozu vidi u ukidanju vakcinacije protiv svinjske kuge.
“To je priča koju treba pozdraviti jer bi se onda sjedinili i bili kao Evropa i mogli bi izvoziti na sve strane”, ističe on.
Ono što zabrinjava proizvođače jesu posledice suše koja je obeležila leto zbog čega su sigurni da će cena kukuruza rasti i poskupeti im proizvodnju. Kako bi bili što uspešniji i konkurentniji na tržištu, naš sagovornik smatra da bi svi uzgajivači svinja trebalo da osnuju udruženja u mesnim zajednicama jer bi tako na lokalnom nivou bili jači nego danas.