Tovljači pilića najviše strepe od cene stočne hrane, koja iz dana u dan raste, i nezadovoljni su što nisu obuhvaćeni podsticajima koje država daje odgajivačima krupne stoke
Nikada kao sada nije bila tolika razlika u cenama između piletine i svinjetine, kaže tovljač iz Žitišta Dragan Ješić. Prema njegovim rečima, tovljači najviše strepe od cene stočne hrane, koja iz dana u dan raste, i nezadovoljni su što nisu obuhvaćeni podsticajima koje država daje odgajivačima krupne stoke. Napominje da bi i njima trebala podrška.
”Tov pilića ide ustaljenim tokom, koji podrazumeva neprestanu borbu oko cene žive mere, jer kada stočna hrana poskupi, ne raste cena žive vage pilića, pa se neprekidno vodi bitka sa klaničarima koliko će platiti utovljeno pile“, napominje Ješić i dodaje da su u poslu ostali samo veliki tovljači, a srednji i mali se povukli iz tova.
Kilogram žive vage utovljenog pileta je sada 125 dinara, dok realno utovljeno pile vredi od 170 do 180 din/kg.
Uvoz staviti pod kontrolu
”Domaće tržište pilećeg mesa je samodovoljno, godišnje imamo 68 miliona brojlera, sa kojima pokrivamo domaće potrebe i izvesnu količinu piletine i izvozimo u zemlje CEFTE – Crnu Goru, Severnu Makedoniju i BIH, ali ne i u Albaniju, koja insistira kao i zemlje EU na sertifikatima koje nemamo, a potrebni su da bi se našli kao izvoznici, premda imamo farme izgrađene kao i u EU i u ničemu ne zaostajemo u proizvodnji mesa za zemaljma EU“, kaže direktorka Poslovne zajednice živinara Srbije Sanja Čelebićanin.
Mada smo samodovoljni u proizvodnji piletine, ipak je i uvozimo. Nedavno je iz Rusije stiglo 317 tona živinskog mesa.
Čelebićanin ističe da je potrebno da se domaća proizvodnja štiti i da uvoz bude kontrolisan, odnosno da se kupuje sa strane kada imamo deficit na tržištu.
I Ješić naglašava da je kontrola uvoza potrebna, ali da nekada zaista ima potrebe za uvozom. – Tokom letnje žege uspevali smo da othranimo piliće, ali nismo uspeli da ostvarimo kilažu i onda smo morali da kupujemo od drugih.