Centralna Evropa protiv izbacivanja biogoriva prve generacije
Predlog Evropske komisije o postepenom ukidanju biogoriva prve generacije izazvao je različite reakcije. Dok više nevladinih organizacija veruje da Komisija ide u pravom smeru, zajednička deklaracija ministara poljoprivrede Višegradske grupe kao i Bugarske i Rumunije ukazaje na značaj proizvodnje biogoriva za ruralni razvoj
Višegradska grupa i dve balkanske zemlje, članice EU, potpisale su zajedničku deklaraciju kojom od Evropske komisije traže da ponovo razmotri predloženo postepeno ukidanje biogoriva prve generacije posle 2020. i posledice tog poteza. Potpisnice deklaracije ukazale su na veliki značaj proizvodnje biogoriva za ruralni razvoj.
Evropska komisija je u julu 2016. predložila postepeno izabacivanje iz upotrebe biogoriva napravljenog od kultura koje služe za ishranu i njegovu zamenu “mnogo naprednijim biogorivom” koje neće narušavati proizvodnju hrane.
Nacrt tog zakona sada je u nadležnom odboru Evropskog parlamenta, koji sprema mišljenje. Glasanje se očekuje u januaru 2018.
Komisijin predlog izazvao je različite reakcije. Više nevladinih organizacija veruje da Komisija ide u pravom smeru i traži da se ide još dalje i uvede potpuna zabrana korišćenja kultura koje su za ishranu u proizvodnji biogoriva.
S druge strane, industrija biogoriva, posebno bioetanola, zalaže se za sistem u kome bi se pravila razlika između biogoriva na osnovu kriterijuma održivosti.
Proizvođači bioetanola smatraju da Evropa treba da se fokusira na postepeno izbacivanje iz upotrebe fosilnog goriva, kao i biogoriva koje konkuriše u trci za zemljište sa proizvodnjom hrane i vodi krčenju šuma, kao u slučaju produkcije palminog ulja.
Poguban uticaj na ruralni razvoj
Zajednička deklaracija ministara poljoprivrede Višegradske grupe (Češka, Mađarska, Poljska i Slovačka), kao i Bugarske i Rumunije, pokazala je da značajan broj članica EU ne podržava Komisijin predlog.
Dekalracija će biti na dnevnom redu na sledećem sastanku ministara poljoprivrede Evropske unije u oktobru.
Potpisnice deklaracije ukazale su na značaj proizvodnje biogoriva za ruralni razvoj i istakle da sadašnji nivo izvora obnovljive energije poljoprivrednog porekla “treba da ostane na snazi i eventualno bude povećan posle 2020 godine”.
“Posebno u svetlu tekućih i očekivanih viškova roda u Evropi, napori za postepeno izbacivanje biogoriva proizvedenog od poljoprivrednih kultura naneće znatnu štetu evropskoj energetskoj bezbednosti, smanjiće evropsku bezbednost u hrani, imaće za posledicu još manje prihode u ruralnim sredinama, nateraće investitore da odu iz Evrope, pored toga što će otežati ispunjavanje klimatskih ciljeva”, naveli su ministri.
Oni takođe traže od Komisije da “sveobuhvatno” analizira predlog i razmotri mogućnost za zadržavanje važećih odredbi koje se odnose na korišćenje hrane i hraniva za proizvodnju biogoriva u zemljama EU i trećim zemljama.
“Uvezeno biogorivo i sirovine treba da budu analizirani kako bi se obezbedilo da ispunjavaju iste zahteve kao u EU proizvodnji”, navodi se u deklaraciji.