Pored lucerke, crvena detelina je najvažnija višegodišnja krmna leguminoza koja se gaji kod nas. Bogata je proteinima koji su važni za ishranu domaćih životinja
Poslednjih godina, zbog viših prinosa i dužeg veka iskorišćavanja, većina poljoprivrednih proizvođača odlučuje se za gajenje lucerke, dok se crvena detelina sreće na sve manjem broju parcela. Crvena detelina tolerantnija je na kiselost zemljišta, pa je zato umesto lucerke treba sejati na parcelama koje imaju reakciju pH nižu od 5,5 .Takođe, za razliku od lucerke ona bolje podnosi povećanu vlažnost zemljišta.Najbolji predusevi su krompir, kukuruz, sve strnine, dok ona može biti dobar predusev svim gajenim biljkama.
Bogata proteinima
Crvena detelina bogata je proteinima koji su važni za ishranu domaćih životinja. Za stočnu hranu može se koristiti kao zelena krma, putem ispaše, kao seno ili senaža. Lišće je naročito bogato proteinima, čak oko 25%. Daje visoke prinose sena (10-12 t/ha), odličnog kvaliteta. Kosi se dva do tri puta u toku vegetacionog perioda, u povoljnim godinama i četiri.
Crvena detelina se uspešno gaji u travno-detelinskim smešama i veoma dobre rezultate daje u smeši sa italijanskim ljuljem, gde se za setvu koristi 8kg/ha crvene deteline i 25kg/ha italijanskog ljulja. Za ispašu ili korišćenje u zelenom stanju najbolje je koristiti u smeši sa travama i tada se upotrebljava u fazi butonizacije. Korišćenjem na takav način postiže se dugotrajnije korišćenje lucerišta, ujednačeniji prinos, kao i slabija pojava naduna kod goveda.
Crvena detelina se najčešće koristi za spravljanje sena. Za ovakav način upotrebe detelinu treba kositi u vreme početka cvetanja primarnih cvasti, kada se pojavi 20-25% cvasti. Kasnije košenje dovodi do znatnog smanjenja sadržaja sirovih proteina, dok se sadržaj sirove celuloze povećava. Veliki problem u spravljanju sena je sporije sušenje biljaka s’obzirom na to da je stabljika sočna i debela. Može se sušiti u otkosima (u sušnim predelima ili u perodu viših temperatura) ili na napravama, ukoliko se spravljanje sena obavlja u periodu povećane vlažnosti.
Proizvodnja senaže
U novije vreme jedan deo proizvođača odlučuje se za proizvodnju senaže. Pri spravljanju senaže potrebno je ostaviti biljke da provenu, nekoliko sati, a zatim pristupiti seckanju i sabijanju mase. Mada se crvena detelina uspešno može silirati bez dodataka, zbog viskog sadržaja ugljenih hidrata, poželjno je dodati određenu količinu inokulanata ili kukuruznu prekrupu u količini 6%.
Pored toga što je crvena detelina kvalitetna krmna hrana, poželjna je biljka na oranicama, jer u zemljištu ostavlja oko 100kg/ha čistog azota, a i značajno popravlja strukturu zemljišta.
Crvenu detelinu najbolje je sejati u prvoj polovini septembra. Pre setve potrebno je zemljište dobro pripremiti, zemljište da bude dobro usitnjeno i mrvičaste struktre.
Pre setve i posle setve poželjno je zemljište dobro povaljati glatkim valjkom. Za setvu je potrebno 12-16 kg/ha semena. Đubrenjem je potrebno uneti oko 50 kg/ha azota, 150 kg/ha fosfora i 200 kg/ha kalijuma.
Svetlana Jerinić, PSSS Valjevo