Kompanija Continental Wind Srbija (CWS), koja u Kovinu treba da gradi vetropark vredan oko 280 miliona evra, pozdravlja napore srpskih vlasti da se problem nastao poništavanjem građevinske dozvole za vetropark “Čibuk” reši u što kraćem roku i u interesu svih uključenih strana, saopštila je takompanija.
Za što skorije rešavanje problema nastalog poništavanjem građevinske dozvole za vetropark “Čibuk” zauzeli su se Ministarstvo rudarstva i energetike, Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infarstrukture i Pokrajinski sekretarijata za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine, navela je kompanija.
“Odlučni koraci koje je preduzelo Ministarstvo energetike koje je prvo prepoznalo problem i održalo hitan sastanak sa predstavnicima Pokrajinskog sekretarijata, Elektromreža Srbije (EMS) i nas kao investitora u velikoj meri predstavljaju ohrabrenje za nastavak investicije i ulivaju nam poverenje u pozitivan ishod. U ovim naporima Ministarstvo energetike ima našu punu podršku”, navedeno je u saopštenju CWS.
Ta kompanija smatra da je najvažnije da nalaženjem izlaza iz ove situacije država odredi put kako za nju tako i za druge investitore, unapredi nivo pravne sigurnosti ulaganja u Srbiju i podigne kredibilitet zemlje kao investicione destinacije, izjavila je direktorka CWS Ana Brnabić.
Potvrdu punog razumevanja ozbiljnosti ove situacije od strane Ministra rudarstva i energetike najbolje oslikava i namera da će stupiti u kontakt sa Sekretarijatom energetske zajednice kako bi se osiguralo da kredibilitet Srbije ne bude narušen novonastalom situacijom.
Continental Wind Serbia ostaje posvećena ulaganju u obnovljive izvore energije u Srbiji i rešena da uz podršku i saradnju sa nadležnim institucijama nastavi realizaciju svog projekta i izgradi prvi vetropark u Srbiji.
U tom smislu napori koji svi ulažu u nalaženje rešenja predstavljaju korak bliže početku izgradnje i prvim domaćim kilovatima iz vetra.
Građevinska dozvola kompaniji CWS za izgradnju vetroparka u Čibuku iznenenada je ukinuta, čime je ta investicija dovedena u pitanje, izjavila je pre nekoliko dana direktor te kompanije Ana Brnabić i precizirala da je do ukidanja pravnosnažnosti građevinske dozvole došlo zbog, kako je rekla, nejasnoća da li trafo stanica neophodna za rad vetroparkova, može ili ne može biti na ime investitora.
Ovim pobodom oglasilo se i JP “Elektromreža Srbije” iz kojeg navode da je, postupajući po zahtevu “Vetroelektrana Balkana” d.o.o, Beograd, za izdavanje rešenja o odobrenju za priključenje vetrogeneratorskog polja “Čibuk” na prenosni sistem Republike Srbije, kroz podnetu dokumentaciju, utvrdilo da se izdato rešenje o građevinskoj dozvoli odnosi ne samo na proizvodni objekat ovog investitora, nego i na deo prenosnog sistema koji je u isključivoj nadležnosti JP “Elektromreža Srbije”.
“JP “Elektromreža Srbije” je u prethodnom periodu sve vreme ukazivalo svim potencijalnim investitorima, uključujući i “Vetroelektrane Balkana”, na nužnost usklađivanja njihovih aktivnosti i investiciono-tehničke i pravne dokumentacije sa zakonskom regulativom Republike Srbije”, kaže se u saopštenju.
Dodaje se da je preduzeću “Vetroelektrane Balkana”, od strane JP “Elektromreža Srbije” u više navrata ukazivano da priključak na prenosni sistem može biti isključivo u svojini Republike Srbije, odnosno pod upravom JP “Elektromreža Srbije” i predlagana su odgovarajuća rešenja, kako bi se nastala situacija rešila na zakonit način.
Međutim, “Vetroelektrane Balkana” su uporno ignorisale sva ukazivanja na zakonske odredbe da se delovi prenosnog sistema mogu graditi isključivo na ime Republike Srbije – operatora prenosnog sistema, a o čemu je i Pokrajinski sekretarijat bio dužan da vodi računa.
Tanjug