Kina razmatra nove prijave za prodaju genetski modifikovanog kukuruza nakon što su prethodne odbačene jer nisu bile potpune.
Švajcarska Syngenta u martu 2010. podnela je prijavu za prodaju GM kukuruza MIR162 i, pre nego što je zatražila sertifikat bezbednosti za taj kukuruz, sprovela u Kini testove bezbednosti hrane i bezbednosti po čovekovu okolinu.
Međutim, iako je Syngenta podnosila prijavu više puta, nije dostavila sav potreban materijal, niti rezultate eksperimenta, i ministarstvo poljoprivrede je od kompanije zatražilo da dopuni prijavu, prenela je Sinhua.
Syngenta je u novembru ponovo dostavila prijavu koja je sada u razmatranju, poručili su iz ministarstva.
Kineske vlasti su oprezne sa GM kulturama i pre nedelju dana nije data dozvola za uvoz 60.000 tona kukuruza iz SAD koji je sadržao i nedozvoljeni MIR162. Ni reakcije javnosti ne idu baš u prilog GM proizvodima a građani brinu oko bezbednosti hrane i očuvanja životne sredine ili se protive GMO iz etičkih i političkih razloga.
Iz ministarstva poljoprivrede podsećaju da neke zemlje naveliko gaje GM kulture već 17 godina i da nijednom nije naučno dokazano da predstavljaju opasnost po bezbednost.
Navodi se i da Svetska zdravstvena organizacija i UN smatraju da su testirani GM proizvodi bezbedni koliko i oni bez GMO.
Kina nastoji da približi građanima domete biotehnologije i veruje da će sumnje u GM proizvodu vremenom nestati.