Povlačenje Rusije iz sporazuma o dozvoli izvoza žitarica iz Ukrajine preko Crnog mora uzburkao je berze. Dogovor koji je postignut u julu ove godine bio je ključan za smirivanje cena i krizu sa zalihama hrane na globalnom nivou. Sada se strahuje da će novi trgovinski zastoj dodatno pogurati već visoku inflaciju. Za sada se ne osećaju značajnije posledice na našem berzanskom tržištu, ali u narednim danima ostaje nam da pratimo dalji razvoj situacije
“Ukrajina kao jedan od najvećih izvoznika pšenice igra veliku ulogu u izvozu ove žitarice na globalnom nivou. Koncentracijom robe u crnomorskim lukama dolazi do novog poremećaja u svetskim zalihama, a posledice će osetiti zemlje siromašne ovom robom”, objašnjava u razgovoru za Biznis.rs Anja Jakšić sa Produktne berze u Novom Sadu. Ova dešavanja, kako kaže, utiču na tenziju među učesnicima na tržištu, s obzirom na nestabilne bilanse, kao i promene u odnosu ponude i tražnje.
“Narušen odnos ponude i tražnje dalje uzrokuje oscilacije u kretanju cena na svetskom nivou. S obzirom na to da je geopolitička situacija nepredvidiva, nije moguće sagledati sve posledice koje bi zaustavljanje koridora hrane moglo imati na svet. U svakom slučaju novonastala situacija dodatno podgrejava zabrinutost i povećava tenzije na tržištu žitarica”, navodi Jakšić i dodaje da se prema prognozama analitičara očekuje rast cena žitarica na svetskim berzama.
“Ono što je trenutno prisutno na tržištu jeste strah oko problema snabdevanja robom, koji utiče na pozitivan cenovni trend. Fjučersi pšenice u Čikagu skočili su jutros za oko sedam odsto, dok su fjučersi kukuruza poskupeli za skoro tri odsto. I na berzi u Parizu ovog jutra cene su više u odnosu na prethodnu nedelju. Cena pšenice je viša za 3,7 odsto, dok je cena kukuruza porasla za oko tri procenta”, ističe naša sagovornica.
Kada je reč o Produktnoj berzi u Novom Sadu, ona kaže da se ovog jutra beleži veća tražnja za kukuruzom i pšenicom.
“Na tržištu kukuruza primetna je slabija ponuda i na višem cenovnom nivou u odnosu na tražnju. Ugovor za ovu žitaricu tokom današnjeg dana zaključen je po ceni od 35,30 dinara po kilogramu bez PDV-a. Kada je u pitanju pšenica, najviše upita je za pšenicu sa proteinom 11,5-12 odsto po cenama od 40 do 40,20 dinara za kilogram bez PDV-a, dok su ponude slabije i na višim cenama. Za sada se ne osećaju značajnije posledice na našem berzanskom tržištu, ali u narednim danima ostaje nam da pratimo dalji razvoj situacije i dešavanja na svetskim berzama, kao i njihov uticaj na domaće tržište”, napominje Jakšić. Što se tiče budućih prognoza kada su u pitanju domaća proizvodnja, cene i izvoz, naša sagovornica kaže da će ove godine biti posejano više pšenice, a razlog za to je suša, koja je bila prisutna tokom godine i koja je uticala na rod i kvalitet.
“U pogledu cena i izvoza, uticaj će imati dalja dešavanja u svetu i cene na svetskom tržištu, ali i domaće prelazne zalihe robe. Još uvek je rano donositi procene o mogućim kretanjima i uticajima na domaće tržište. U ovom trenutku ta situacija jeste donela zabrinutost kod trgovaca, kako kod nas, tako i u svetu. Međutim, mnogo zavisi od toga koliko će ova situacija trajati i kako će se Ukrajina snaći u izvozu robe drugim kanalima”, zaključuje Anja Jakšić sa Produktne berze u Novom Sadu.