Poljoprivrednici su podnosili zahteve za moratorijume na kredite misleći da je uredba Narodne banke Srbije i mera Ministarstva poljoprivrede o moratorijumu obavezujuća. Izgleda da to nije tako u praksi
Da je situacija složena potvrđuju i u Savezu udruženja poljoprivrednika Banata. Kako kažu, poljoprivrednici su došli u problem, misleći da je uredba Narodne banke Srbije i mera Ministarstva poljoprivrede obavezujuća.
”Ljudi su u problemu, nisu na vreme uspeli da otplaćuju rate kredite i ušli su u pasivni status kao poljoprivredna gazdinstva. Na taj način ratari su sprečeni da dobiju prava na isplatu subvencija, regresirano gorivo i imaće ozbiljan problem sa statusom u kome se nalaze“, objašnjava predsednik Saveza udruženja poljoprivrednika Banata, Dragan Kleut.
A koliki je dug države prema poljoprivrednicima na ime subvencija i podsticaja, da li iznosi 250 miliona evra, niko ne može da potvrdi jer nema zvanične evidencije o toku državnog novca.
”Mera koje je izostala, moratorijum na kredite, trebalo je da relaksira ratarima setvu. To sve utiče na proizvodnju hrane i na cene, jer će hrane biti sve manje a njene cene će biti sve veće“, zaključuje Dragan Kleut,
Kako se može čuti među agrarnim stručnjacima, ne postoji sistem evidencije isplate podsticaja i subvencija, što je i jedna od zamerki državnog revizora, koja je upućena Ministarstvu poljoprivrede, odnosno Upravi za agrarna plaćanja.


