U svetu je danas obeležen Dan planete zemlje koji je, kako je kazao u ovogodišnjoj poruci generalni sekretar UN Ban Ki Mun, prilika da čovek razmisli o svom odnosu prema planeti koja je njegovo uporište i pod sve većim pritiskom zbog ljudskih aktivnosti.
“Vazduh koji dišemo, voda koju pijemo i tlo iz koga raste naša hrana deo su osetljivog globalnog eko sistema koji je pod sve većim pritiskom zbog ljudskih aktivnosti. Od nestajanja šuma u tropima do uništavanja riba u okeanu, od sve većih nestašica pijaće vode do rapidnog opadanja biodiverziteta i sve zagađenijeg vazduha i mora u mnogim delovima sveta, vidimo tešku ruku čovečanstva”, naveo je Ban u poruci koja je objavljena na sajtu UN.
On je kazao da je potrebna globalna promena stava i postupanja, a posebno je važno pozabaviti se načinom na koji nastaje energija na kojoj se bazira opstanak čovečanstva.
“Sagorevanje fosilnih goriva je osnovni uzrok klimatskih promena, koje sve više prete napretku i stabilnosti svih regiona. Zato su svetski lideri obećali da će 2015. postići globalni obavezujući klimatski sporazum”, naveo je Ban.
Generalni sekretar UN je istakao da održiva energija za sve može da poveća nivo zdravlja, bogatstva i stvori više mogućnosti za milijarde ljudi, kao i organska poljoprivreda, efikasniji gradovi i bolje ogranizovane i zaštićene šume.
U tom smislu, on je najavio klimatski samit 23. septembra ove godine u Njujorku, kako bi se stvorio zamah za potpisivanje klimatskog sporazuma 2015, na koji je pozvao šefove država i vlada, kao i pripadnike privatnog sektora, lidere civilnog društva.
Dan planete zemlje, 22. april, obeležava se od 1992. godine, odlukom Ujedinjenih nacija, a nakon što je u Rio de Žaneiru održana konferencija o životnoj sredini i održivom razvoju. Cilj je da se na taj dan čovečanstvo upozori na loše stanje u kome se planeta nalazi zbog prekomernog zagadjenja i nekontrolisane potrošnje resursa.
Beta