Međunarodni dan žena na selu obeležava se danas, 15. oktobra, a ova populacija je jedna od najranjivijih grupa u pogledu ostvarivanja prava u svim oblastima javnog i privatnog života. Ipak, poslednjih godina poljoprivrednice se sve više edukuju i udružuju da bi opstale i ostale na svojim imanjima
Dragica Jakovljević (46), zemljoradnica iz Osečine, u razgovoru za Novosti ističe da zajednički nastup na tržištu obezbeđuje bolju poziciju na njemu. Zato je ona pre dve godine osnovala udruženje “Kreativna Podgorina”, koje okuplja dvadesetak članova.
– Tu su i žene i muškarci, ali i deca iz naših porodica, jer je ideja da napravimo nešto da bi mladi imali budućnost i ostali ovde – objašnjava Dragica, i dodaje da ogroman potencijal u njihovom kraju leži u samoniklom lekovitom bilju.
Navodi da svako od članova udruženja ima neki svoj proizvod, ali nema stalnu, niti veliku prodaju.
– Osmislili smo način kako da bolje prođemo na tržištu i napravili nekoliko proizvoda kojih nema u ponudi u Srbiji – kaže Dragica. – Među njima su turšija od čičoke (vrsta divljeg suncokreta) i sirće od divljih jabuka sa mešavinom samoniklog lekovitog bilja. Ja imam ikebanu od tih biljaka u koju ugrađujem sve tradicionalne proizvode iz ovog kraja – šljivani kolačić, slatko od različitih vrsta divljeg voća…
Dodaje da ljudi imaju potencijala i da su veoma kreativni, ali da je dug put do konkurentnog proizvoda na tržištu. Sada traže način da dođu do investicija i znanja.
Jedan od modela za obezbeđivanje adekvatne edukacije je i putem projekata namenjenih ekonomskom osnaživanju žena. Nedavno su četiri nevladine organizacije dobile po tri i po miliona dinara namenjenih unapređivanju znanja i veština za 520 žena iz ruralnog područja, kako bi mogle da pristupe tržištu rada.
– Mi ćemo ta sredstva iskoristiti za edukaciju 120 poljoprivrednica iz našeg okruga i za njihovo umrežavanje – kaže Jelena Ružić, predsednica Udruženja žena Kolubarskog okruga. – Naučićemo ih da pišu projekte, izrađuju biznis-planove, koriste moderne tehnologije za promovisanje svojih proizvoda i izvrše njihovu standardizaciju. Pomoći ćemo im da osnuju organizaciju putem koje će potom da zastupaju svoje interese.
Ona ističe da će poljoprivrednice dobiti i veb-platformu kako bi se međusobno povezale i promovisale svoje proizvode, a onlajn prodavnica će omogućiti da kupci od njih mogu direktno da poručuju robu.
Nezaposlene
Žene čine 55 odsto nezaposlenog ruralnog stanovništva i 74 procenta neplaćenih, pomažućih članova poljoprivrednih gazdinstava. Njihov položaj je znatno nepovoljniji u južnoj i istočnoj Srbiji.
Većina bez zdravstvene zaštite
– Prema poslednjem istraživanju koje je uradio UNDP, 70 odsto poljoprivrednica nije u mogućnosti da isplaćuje poreze i doprinose i zbog toga nema zdravstvene knjižice, a samo četiri odsto poseduje određenu mehanizaciju – ističe, za naš list, Jelena Ružić, predsednica Udruženja žena Kolubarskog okruga.