Početak setve pšenice i ječma preporučuje se za 10. oktobar, a do tada do poljoprivrednika biće slate poruke struke da upotrebom deklarisanog semena dođu do boljih prinosa i kvalitetnije pšenice
U Srbiji je poslednjih godina primećen porast upotrebe nedeklarisanog semena pšenice koje umesto nekadašnjih 40 procenata sada iznosi 60 procenata od ukupno posejanog.
Pomoćnik ministra poljoprivrede Aleksandar Bogićević rekao je juče na predstavljanju kampanje da je Ministarstvo krenulo u akciju kako bi se poljoprivrednicima dodatno objasnilo da u setvi pšenice koriste deklarisano seme što će doprineti i kvalitetu i prinosu.
“Ministarstvo u saradnji sa relevantnim institucijama želi da ukaže na probleme i da rešenja, kako bi poljoprivredni proizvođači mogli da se oslone i na Ministarstvo, i na institucije i na poljoprivredne stručne službe i savetodavce, da dođu do pravog odgovora i ne prave greške – jer su one u poljoprivredi veoma skupe”, rekao je on.
Dodao je da su ovakvi saveti i znanje potpuno besplatni, a njegovim korišćenjem poljoprivrednici mogu doći do smanjenja troškova i povećanja prinosa.
Ministarstvo poljoprivredevodiće ovu kampanju i preko pripremljenih flajera i plakata koji će biti distribuirani ka poljoprivrednicima, odnosno aktivnosti savetodavaca iz 34 centra poljoprivredne savetodavne stručne službe.
Prema rečima stručnjaka za ratarstvo profesora Miroslava Maleševića, u Srbiji, uz pomoć stručnjaka kojih imamo, mora da bude promenjena situacija u kojoj prinosi pšenice i njihov kvalitet imaju veliku varijabilnost od njive do njive.
Profesor Radivoj Jeftić, ekspert za patogene strnih žita sa Instituta za ratarstvo i povrtarstvo, apelovao je da se koristi deklarisano seme i skrenuo pažnju na opasnost od kućne dorade semena što je u Srbiji sve češća pojava. On je rekao da su problem takozvane divlje dorade semena što rade sami poljoprivrednici. Dodao je da najčešće poljoprivrednici to rade napamet a onda se dešava da zaprašuju neodgovarajućom aktivnom materijom pa problem ostaje.
Jeftić je podsetio i da EU propisi omogućavaju setvu “farmerovog semena”, naglasio da postoje ozbiljni proizvođači u Srbiji koji bi to mogli da rade bez rizika i založio se da se ta mogućnost i kod nas uvede u legalne tokove a ti semeski usevi kontrolišu.
Kampanju za veću upotrebu deklasiranog semene u Srbiji pomogli su UNDP i FAO.