Delta agrar ulaže 10 miliona evra u plantažu jabuka
Kompanija Delta agrar saopštila je danas da je na plantaži jabuka u Celarevu počela izgradnju nove hladnjačea kapaciteta 6.500 tona, u koju će uložiti šest miliona evra.
“Ukupna ulaganja Delta agrara ove godine u hladnjaču i povećanje prizvodnje na imanju Podunavlje u Čelarevu biće 10 miliona evra”, rekao je predsednik Delta holdinga Miroslav Mišković novinarima prilikom obilaska plantaže jabuka.
On je dodao da je planirano da se izgradnja hladnjače završi do kraja avgusta i se trenutno ta plantaža prostire na oko 400 hektara.
Mišković je precizirao da će izgradnjom nove hladnjače skladišni kapaciteti te plantaže jabuka biti udvostručeni na 13.000 tona, što će, kako je istakao, biti najveća hladnjaca u voćnjaku u jugoistocnoj Evropi.
Mišković je istakao da dosadašnja ulaganja Delta agarra u taj voćnjak iznose 30 miliona evra.
“Po završetku kompletne izgradnje Deltin voćnjak u Čelarevu imaće površinu od 600 hektara i dve hladnjače kapacita 13.000 tona čime će ukupna vrednost investicije iznositi 50 miliona evra”, rekao je on.
Kako je dodao, u ovoj godini u Podunavlju će raditi 200 ljudi kao i još 1.000 sezonskih radnika koji će biti angažovani pola godine.
Izvoz Delta agrara iz Čelareva ove godine biće 40 miliona dolara, rekao je Mišković.
Predsednik Delta holdinga je kazao da se osam sorti jabuka iz Čelarava izvozi pre svega u Rusiju, ali i u Skandinaviju i Veliku Britaniju.
Mišković je ocenio da su najveći ekonomski problemi u Srbiji velika nezaposlenost i deficit spoljnotrgovinskog bilansa i kao rešenje ponudio angažovanje malih poljoprivrdnih gazdinstava na proizvodnji jabuka.
“Srbija ima malo obradivih površina i mora da pazi šta će da proizvodi”, rekao je Mišković i dodao da proizvodnja jabuka može da smanji trgovinski deficit jer jedina nema uvozne komponente.
Predsednik Delta holdinga, kojem se sudi zbog malverzacija u putarskim preduzećima, ocenio je da bi Srbija angažovanjem na razvoju plantažnog gajenja jabuka smanjila nezaposlenost.
“Mi u Delti vidimo da bi buduća vlada ozbiljno morala da pristupi realizaciji ovakvog posla”, rekao je Mišković i dodao da bi pogodna područja za takvu proizvodnju bila južna Srbija, Šumadija i Vojvodina.
Mišković je rekao da individualni proizvođač ili malo porodično preduzeće može da ostvari od jabuka od 11.000 do 24.000 evra neto dobiti po hektaru i dodao da tako profitabilnog posla nema ni u jednom segmetu poljorpivrede ili oblasti industrije.
Direktor imanja Podunavlje Nikola Milićević rekao je i da je Delta pri imanju napravila rasadnik jabuka koji je ove godina na tržišstu prvi put ponudio sadnice.
“Delta agrar planira da u 2014. godini proizvede 16.000 tona jabuka u voćnjaku u Čelarevu, 1.000 tona više nego u prethodnoj godini. Još 8.000 tona će proizvesti kooperanti, a gotovo 80 odsto biće izvezeno u Rusiju”, rekao je Milićević.
Beta