Direktor Uprave za veterinu Miloš Petrović apelovao je na vlasnike svinja da se pridržavaju svih propisanih uputstava i mera u suzbijanju afričke kuge svinja koja se širi u zemljama regiona, a među kojima je i smanjivanje broja svinja u zaraženim i ugroženim područjima
“Ministarstvo poljoprivrede i Uprava za veterinu opredelili su sredstva i svako od vlasnika iz ovih regiona koji bi želeo da izvrši klanje svojih svinja, treba da prijavi da to želi da uradi za svoje potrebe i veterinarska služba će doći i uzeti uzorak, i nakon toga, ukoliko je reč o zdravoj životinji, vlasnik to može da uradi za svoje potrebe”, rekao je Petrović za Tanjug.
Dodaje da pored klanja svinja postoji još mogućnosti za kontrolu širenja bolesti.
“Još jedna mera u cilju sprečavanja širenja ove bolesti može biti i depopulacija. Svakako da Uprava za veterinu razmatra mogućnost da se u slučaju pojave većeg broja žarišta može pribeći toj meri kako virus ne bi mogao da cirkuliše i da bismo sprečili da se virus preseli na područje Srema, Mačve i severne delove Srbije”, naveo je Petrović.
Napominje da je afrička kuga svinja veoma opasna zarazna bolest divljih i domaćih svinja, jer se uvek završava smrtnim ishodom.
“Bolest nije opasna za ljude. Od ove bolesti mogu samo da obole domaće i divlje svinje. Glavni rezervoari bolesti su divlje svinje, svedoci smo i ratnih dešavanja zbog kojih dolazi do velike migracije životinja i većeg broja kontakata, zbog čega se ova bolest i prenosi”, rekao je Petrović.
Prema njegovima rečima, generalno u Evropi je došlo do pogoršanja situacije kada je reč o širenju afričke kuge svinja.
“Imamo veliki pritisak u Rumuniji, u istočnom delu Srbije, a ovih dana se bolest pojavila i u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini u Semberiji. U Srbiji je bolest prisutna od 2019. godine. Prvi dijagnostifikovan slučaj je bio na teritoriji opštine Dimitrovgrad, ali nakon toga, par godina unazad, bolest se polako širi i na severne delove Srbije ,tako da danas imamo nepovoljnu situaciju u Braničevskom okrugu i na teritoriji opštine Pančevo”, rekao je Petrović.
On je istakao da, mimo direktnog kontakta zdravih životinja sa obolelim, virus može da se prenese preko kontaminirane hrane zbog čega su pomije zabranjene za ishranu domaćih životinja.
Prema njegovim rečima, svinje ne smeju biti na pašnjacima kako ne bi došle u kontakt sa divljim životinjama.