Zajednička poljoprivredna politika (ZPP), jedna od najdugovečnijih politika EU, nudi velike mogućnosti i za Srbiju je važno da u pretpristupnom periodu iznađe najbolje modele prilagođavanja i ispuni zahteve koji su pred njom, kako bi te prednosti iskoristila, poručeno je sa konferencije “Direktna plaćanja u poljoprivredi – šta donose Srbiji?” u organizaciji Ministarstva poljoprivrede i WEglobal kompanije na 88. Međunarodnom sajmu poljoprivrede
”Ako pogledamo podatke za sve zemlje članice EU, poljoprivreda se smatra jednom od najvažnijih politika, naglasila je ekspertkinja na projektu ispred Evropske unije Snežana Blagoeva, koja je analizirala domaću poljoprivrednu politiku i iskustva zemalja članica kako bi se došlo do scenarija u kojem bi Srbija u procesu pristupanja na najbolji način iskoristila pogodnosti pridruživanja EU.
Može se videti da sa novom ZPP koja počinje 2023. postaje sve važnije kako će politika doprineti životnoj sredini.
Srbija sada primenjuje šemu direktnih plaćanja. Blagoeva je predložila ono što se zasniva na onome što se trenutno primenjuje u Srbiji. “Predlažemo minimalni zahtev, zadržavajući status kvo što je više moguće – 0,5 hektara, a ako postoje šeme koje se ne zasnivaju na hektarima, na primer podrška životinjama, tovnim junadima ili mleku, to može biti minimalni prag od 100 evra, što je minimum za EU.
Smanjenje plaćanja i ograničavanje plaćanja je vrlo osetljivo pitanje imajući u vidu da će direktna plaćanja verovatno biti veća u trenutku ulaska u Evropsku uniju. Svi poljoprivrednici gledaju šta njihovi susedi rade, pa počinju da traže od vlade da razmisli i uzme u obzir koje su mogućnosti, dala je kao primer Blagoeva.
Trebalo bi imati u vidu, kako je istakla, “da se mladi ne oslanjaju toliko na odlazak u poljoprivredu i ostanak u poljoprivredi, to nije dovoljno atraktivno kao ekonomska aktivnost, ne samo sa stanovišta prihoda, već i zato što je to težak posao”. Preporučena je podrška u okviru programa za mlade poljoprivrednike.
Na kraju, Blagoeva je preporučila poljoprivrednicima u Srbiji ono što preporučuje i svom detetu. “Čitajte. Nije lako, ali pročitajte i pratite i pokušajte da budete informisani. Ako biste mogli znati više, pitajte više, saznajte više, bićete pripremljeniji u svojim aktivnostima, a moja druga preporuka je da se udružite. Kad ste zajedno, jači ste i glas vam se može čuti. Jača su udruženja i poljoprivrednici koji su zajedno, to rade uređenije zemlje”.