Do kraja godine tri milijarde dolara od izvoza hrane
Za prvih devet meseci ove godine izvezli smo hranu vrednu 2,2 milijarde dolara, što je 14 odsto više nego lane u istom periodu. Tempo kojim izvozimo sluti veoma dobre rezultate na kraju godine, pa se očekuje da vrednost poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda koje ćemo svetu prodati u 2014. dostigne tri milijarde dolara.
– Uvoz, posebno robe za široku potrošnju i sirovina za potrebe prerađivačke industrije, mogao bi izneti oko 1,5 milijardu dolara. Ti rezultati bi trebalo da doprinesu suficitu od oko 1,5 milijarde dolara – kaže za “Dnevnik” agrarni analitičar Vojislav Stanković, dodajući da je u ukupnom izvozu Srbije agrobiznis u prvih devet meseci godine učestvovao sa 19,4 odsto, te da suficit u spoljnotrgovinskoj razmeni poljoprivredno-prehrambenih proizvoda u periodu januar-septembar 2014. godine, ima rast od 35,5 odsto i iznosi milijardu dolara. Stopa pokrivenosti uvoza izvozom je 186 posto.
Najviše smo od januara do septembra izvezli kukuruza – za 261,7 miliona dolara, pa smrznute maline u vrednosti od 178,5 miliona dolara. Svetu smo prodali šećera za 86,9 miliona dolara, a cigareta od duvana za 84,5 miliona, a dobro su se na svetskoj pijaci pokazale i uljare od kojih jekupljeno zejtina za 61 milion dolara.
Najbolje smo trgovali sa zemaljama EU i komšijama na zapadnom Balkanu, to jest na tržištu CEFTA, kao i sa Rusijom. Ta tržišta, u periodu januar-avgust 2014. godine, imaju udeo u ukupnoj srpskoj spoljnotrgovinskoj razmeni hrane od 87,6 odsto, a njima smo prodali čak 92,6 odsto agrarnih proizvoda koje smo izvezli. Najviše smo u zemlje EU izvezli kukuruza – za 217 miliona dolara, a od njih smo kupili dosta živih svinja – za 42,5 miliona dolara, te svinjskog mesa (31,6 miliona).
Rusima smo, za prvih devet meseci 2014. godine prodali svinjskih trupova za 37,3 miliona dolara, jabuka za 34,4 miliona, mladog sira za 16 miliona dolara…
– Doslednim sprovođenjem nacionalnog programa razvoja poljoprivrede, prehrambene industrije, za koji se zalažemo da se hitno pripremi, kao i svestranog razvoja sela, savremena i industrijalizovana poljoprivreda i prehrambena industrija bi predstavljala osnovu ubrzanog razvoja celokupne privrede i značajno doprinosila bržem razvoju ostalih grana industrije i infrastrukture. U tom slučaju, oko 2016. godine poljoprivreda u Srbiji bi trebalo da u potpunosti zadovolji domaću tražnju i da ostvari oko pet milijardi dolara deviznog priliva od izvoza. – poručuje Stanković.
Ko žvaće toliki duvan
Prema podacima Zavoda za statistiku iz Ruske Federacije smo za prvih devet meseci ove godine najviše uvozili cigarete, za koje smo dali 15,4 miliona. Neobično, za duvan za žvakanje uvezen s tog tržišta platili smo 6,3 miliona dolara. U tom periodu ostvarena je vrednost ukupne razmene poljoprivredno-prehrambenih proizvoda izmađu Srbije i Ruske Federacije u visini od 256 miliona dolara. Izvoz od 217 miliona dolara ima udeo u ukupnom izvozu agrara skromnih 9,9 odsto. U svakom slučaju, s Rusijom smo ostvarili suficit od 178 miliona dolara.
Dnevnik