Zbog problema sa aflatoksinom i zaraženim kukuruzom prošle godine, Srbija je pretrpela štetu od oko 125 miliona evra. Stručnjaci upozoravaju da je izuzetno važno da se kukuruz nakon berbe sačuva na pravi način. Skladištari tvrde su u potpunosti poštovali naredbu Ministarstva poljoprivrede o pripremi silosa.
Berba kukuruza u Srbiji trebalo bi da počne uskoro. Očekuje se prosečan rod – od oko 5,5 miliona tona, što je više nego prošle godine, a manje nego što se pre mesec dana očekivalo, jer je suša učinila svoje. Prošle godine, zbog problema sa aflatoksinom i zaraženim kukuruzom, Srbija je pretrpela štetu od oko 125 miliona evra.
Zbog toplog i suvog vremena, berači bi, kažu stručnjaci, u njive mogli da uđu već za 15 do 20 dana. Upozoravaju da je izuzetno važno da se kukuruz nakon berbe sačuva na pravi način. Skladištari tvrde su u potpunosti poštovali naredbu Ministarstva poljoprivrede o pripremi silosa.
“Mi imamo jako malo prošlogodišnjeg roda, koja je dovoljna da se preradi kukuruz do 15. septembra, ali taj kukuruz je fizički odvojen i taj kukuruz je i zdrav, on je i ostavljen takav, nemamo problema sa njim što se tiče aflatoksina”, rekao je Ivan Čolović iz “Graneksporta”, Pančevo.
Čolović kaže da je to potvrdila i analiza Ministarstva poljoprivrede koja je tokom cele godine kontrolisala kukuruz. Kažu i da su primenili sve zaštitne mere.
“Izvršene su mehaničke mere čišćenje praznih skladišnih prostora, izvršena je fulmigacija postojećih količina, dezinsekcija, dezinfekcija i deratizacija prazinih skladišnih prostora”, rekao je Vladimir Popović, iz šabačkog “Klasa”.
Cena prošlogodišnjeg kukuruza u Srbiji najniža je u regionu. Svega 12,8 dinara i to samo zato što strani kupci, zbog problema sa aflatoksinom, nisu zainteresovani za naš rod. Iz Udruženja Žita Srbije upozoravaju da je najvažnije sprečiti i najmanju mogućnost da se novi rod pomeša sa starim kukuruzom, kojeg, prema njihovim podacima, ima oko 100 hiljada tona.
“Ako bi se to desilo i ako bismo u bar jednom izvoznom kontigentu konstatovali toksine mi bismo izgubili izvozno tržište što bi nas dovelo u veoma neprijatnu situaciju da kukuruz nemamo kome da prodamo i da bi njegova cena bila znatno ispod cene koštanja”, ističe Vukosav Saković, “Žita Srbije”.
Nadležni uveravaju da mesecima unazad prate i rod kukuruza i skladištare. Za sada, toksini nisu uočeni, a kontrole će se nastaviti i tokom berbe.
Državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede Danilo Golubović rekao je da je država podelila kukukruz koji je bio u robnim rezervama kako bi ispraznila skladišta i pripremili ih za novi rod koji dolazi
“Mi ćemo krajem avgusta popisati postojeće zalihe starog kukuruza, izvršiti kontrolu na njivama po metodu slučajnog uzorka i imati odličnu saradnju sa prognozno-izveštajnom službom o praćenju kretanja štetnih insekata i ako dođe do koncentracije na vreme ćemo dejstvovati”, rekao je Golubović.
Cena ovogodišnjeg kukuruza se još ne zna. Ako bi berba sad krenula, bila bi svega 11 do 13 dinara za kilogram, kažu stručnjaci. Inače, ugovorena je prodaja 100 hiljada tona kukuruza novog roda, što je i do sedam puta manje nego prošle godine u ovo vreme jer su kupci oprezni i čekaju potvrdu da toksina zaista nema.
RTS