Dobrila se vratila avionom iz Turske, dočekao je ministar Trivan
Ženka beloglavog supa, poznatija kao Dobrila, koja je zimus zalutala na jug Turske, vraćena je u Srbiju. Dobrilu je na beogradskom aerodromu, dočekao veliki broj novinarskih ekipa, ministar za zaštitu životne sredine Goran Trivan i i ambasador Turske u Srbiji Tanžu Bilgič
Nakon skoro dva sata leta, ptica je u dobrom stanju, iz aviona izneta u transporteru, a potom odnesena u prostor za carinsku i veterinarsku kontrolu.
Prevoz do Srbije, besplatno je obezbedila turska avio-kompanija Turkiš erlajnz.
Ministar Trivan je poručio da je ovo primer da dve prijateljske zemlje, mogu da učine nešto dobro za zaštitu životne sredine.
“Ona se rodila kod nas u Uvcu i odrasla je i nekim čudom je otišla tamo daleko, ukoliko se ponovo bude dogodilo da ona ponovo negde odleti, jer je slobodna da slobodno živi svoj život, videćemo šta ćemo uraditi, ali to bi moglo da znači da je nešto zaista vuče tamo, ili se možda zaljubila upravo tamo negde u Turskoj”, rekao je Trivan.
Stanište beloglavog supa Dobrile je rezervat prirode “Uvac” gde, prema Trivanovim rečima, živi skoro 500 odraslih jedinki beloglavog supa.
Ambasador Bilgič je rekao da je akcija povratka Dobrile u Srbiju dokaz sve bolje saradnje Srbije i Turske u svim oblastima. On je podsetio da je Dobirila pronađena u decembru prošle godine u jugoistočnom delu Turske, na granici sa Sirijom, i da je tada prvi put dobila veterinarsku negu.
Međutim, kako je rekao, ubrzo nakon toga ponovo su je meštani pronašli povređenu i tada su shvatili da moraju da je vrate avionom.
“Srećan sam što je naša operacija uspela. Dobrila će otići u Uvac, a ako se ponovo vrati u Tursku, mi ćemo je sa vašim dopustom rado zadržati i voditi računa o njoj”, poručio je Bilgič.
Let u toplije krajeve
Čuvar prirode u rezervatu “Uvac” Stevo Radovanović rekao je da beloglavi supovi tek kad napune pet godina odrede sebi stalno stanište i “zasnuju porodicu”, a da do tada znaju tokom zime odleteti u toplije krajeve, njih oko 20 odsto.
“Dobrila nije jedini slučaj, da su svi supovi čipovani, a da jedinka koja je najdalje odletela nađena 3.500 kilometara daleko, u Jemenu, a sve su vraćene avionom, u saradnji sa drugim državama. 38 odsto beloglavnih supova sa Uvca svoje gnezdo svije u toplijim krajevima, dok 62 odsto ostane u Srbiji”, rekao je Radovanović.
O Dobrilinom putovanju avionom i povratku u koloniju “Uvac” kompanija Turkiš erlajns će snimiti dokumentarni film.