Dobrodošli volonteri u ruskim nacionalnim parkovima
Smolensko pojezerje, jedan od ruskih nacionalnih parkova, ima 35 jezera i Vrt lekovitog bilja. U njemu je, od 31. avgusta do 10. septembra, volontirala biolog mr Verica Stojanović
Nacionalni park Smolensko pojezerje zaštićen je od 1992. godine. Administrativno sedište se nalazi u Prževalskom, a parkom upravlja Ministarstvo prirodnih resursa ekologije u Vladi Ruske Federacije.
Naziv parka je dat po velikom broju jezera (35). Najveće je jezero Sapšo. Na teritoriji parka dominiraju šume mešovitog lišćarsko-četinarskog tipa (najviše ima jele od četinara i breza od listopadnih vrsta). Oko 359 hektara parka je označeno kao prašumsko područje sa najstarijim šumama u tom delu Rusije.
Postoji ukupno 880 biljnih vrsta. Na listi ugroženih biljnih vrsta Rusije nalazi se 10 vrsta iz nacionalnog parka. Faunu predstavlja 57 vrsta sisara, 205 vrsta ptica, 10 vrsta vodozemaca i pet vrsta gmizavaca. Na nacionalnom spisku ugroženih vrsta nalazi se 18 vrsta ptica.
Prema podacima sa sajta ROSZAPOVEDCENTR, u Rusiji postoje 234 zaštićena dobra federalnog značaja: 109 državnih strogih rezervata («zapovednik»), 64 nacionalna parka, 61 specijalni rezervat («zakaznik») i više od 12.000 područja regionalnog značaja različitih kategorija (sve zajedno 12% teritorije Ruske Federacije). Ukupno zaposlenih u ovoj oblasti je između 10.000 i 11.000.
U Vrtu lekovitog bilja, stalno je zaposlena jedna osoba. Povremeno su angažovani i drugi zaposleni. Veliki značaj u sadnji, sakupljanju i negovanju lekovitih biljaka imaju i volonteri koji od aprila do kraja oktobra dolaze u grupama ili kao pojedinci. Smeštaj je obezbeđen (a postoji i varijanrta spavanja u šatoru).
Čajevi se prave isključivo u ručnoj, tj. domaćoj proizvodnji. Saradnici parka sade biljke, neguju, potom ubiraju iz vrta ili sakupljaju u prirodi (list maline, kupine…), suše, razvrstavaju, prave smeše po određenoj recepturi i pakuju iključivo za potrebe parka (suveniri i čajepitija).
U Rusiji postoji oko 12.000 zaštićenih područja, a svako njihovo zaštićeno područje ima razvijen program za volontere.
”Ukoliko znate ili bi vam bilo interesantno da (pro)govorite ruski, hoćete da volontirate (a u Rusiji je to vrlo lako), garantujem da ćete na sajtu ROSZAPOVEDCENTR pronaći bar pet primamljivih područja i poslova da se odmah prijavite. Smeštaj je obezbeđen, a hranu spremate sami. Najviše novca treba za avionsku kartu”, kaže Verica.
Više o o bajkovitim lepotama prirode Rusije, njenoj avanturi i ruskim metodama zaštite životne sredine Verica Stojanović je pričala u radio emisiji Čekajući vetar.