Dok ministar poljoprivrede Dragan Glamočić uveliko obilazi gradove Srbije predstavljajući Nacrt strategije poljoprivrede i ruralnog razvoja Srbije, stručna javnost smatra da je taj dokument potrebno doraditi i konkretizovati.
Naime, ekspert za poljoprivredu Milan Prostran kaže za Danas da u Nacrtu strategije ima dosta opštih mesta i da sadržina tog dokumenta ne može bez dodatnih intervencija da unapredi razvoj srpske poljoprivrede.
– Nacrt strategije je rađen po metodologiji Svetske banke. Može se reći da je to jedna lepa i pregledna knjiga u kojoj ima dosta zanimljivih grafikona. Ali izuzev toga ne mogu izreći nijednu drugu pohvalu. Osnovna zamerka je da u tom dokumentu nema konkretnih rešenja za probleme u kojima se nalazi poljoprivreda Srbije. Strategija je urađena veoma uopšteno i ne donosi nijednu meru kojom bi se mogao unaprediti razvoj naše poljoprivrede. Mogu da primetim da su strategije razvoja poljoprivrede donošene 70-ih godina bile mnogo kvalitetnije, konkretnije i preciznije nego što je to slučaj sa ovom, koju po Srbiji predstavlja ministar Glamočić. U jednoj rečenici, nema konkretnih predloga i rokova za njihovo ostvarivanje. Da bi Nacrt strategije imao bilo kakav efekat na zbivanja u srpskoj poljoprivredi, biće potrebno doneti niz zakonskih i podzakonskih akata kako bi se to ostvarilo. Drugim rečima, ovakva kakva je, strategija ne može na bilo koji način da doprinese razvoju poljoprivrede u našoj zemlji – smatra Prostran.
Naš sagovornik ističe da je zbog svih nedostataka, Nacrt strategije poljoprivrede i ruralnog razvoja Srbije potrebno doraditi i konkretizovati.
– Potrebno je da tekst sadrži određena rešenja i rokove za njihovo sprovođenje. Nacrt strategije uopšte ne sadrži konkretne cifre, recimo za koji procenat bi trebalo podići nivo poljoprivredne proizvodnje u Srbiji. Ne sadrži konkretne planove za koliko treba podići stočni fond u narednom periodu, niti određuje konkretne iznose novčanih sredstava predviđenih za ostvarivanje tih planova. Dakle, više je reč o spisku uopštenih lepih želja nego o rešenjima i potezima koje treba povlačiti. Ponavljam još jednom da su strategije donošene u periodu SFRJ bile znatno konkretnije i preciznije. Ne bih voleo da aktuelni nacrt strategije ostane samo „prazno slovo na papiru“. Zbog toga apelujem na nadležne da se tekst tog dokumenta doradi i osveži konkretnim rešenjima i rokovima. Takođe, nije dobro da Nacrt strategije usvoji Vlada, već bi to trebalo da učine poslanici Narodne skupštine. Na taj način, strategija ne bi zavisila od promene vladajuće garniture na vlasti – kaže Prostran.
Inače, ministar poljoprivrede Dragan Glamočić u petak je Nacrt strategije poljoprivrede i ruralnog razvoja Srbije predstavio u Kruševcu.
– Mala i srednja poljoprivredna gazdinstva će morati da unaprede svoju proizvodnju, jer jedino tako mogu da izađu na kraj sa konkurencijom iz Evropske unije, a Nacrtom strategije definisan je predlog reformi koje treba uraditi u ovom sektoru – izjavio je Glamočić.
On je dodao da Srbija ima veliki broj registrovanih poljoprivrednih gazdinstava koja uglavnom imaju lošu produktivnost i lošu strukturu, te da se to u narednom periodu mora promeniti.
– Na prvom mestu imamo definisane budžetske podsticaje i koji su to zakoni koji treba da se donesu, poprave i da omoguće razvoj poljoprivrede, ali da bi se to sprovelo, poljoprivrednici moraju da unaprede nivo obrazovanja i uvedu nove tehnologije – poručio je Glamočić. Na primedbu poljoprivrednika da „nije isto baviti se poljoprivredom u Vojvodini i u južnoj Srbiji“, Glamočić je odgovorio da je u Strategiji upravo sagledana realnost, kao i da su utvrđeni načini da se ti problemi reše.
Upitan koliko su domaći proizvođači zaštićeni u liberalizaciji sa Evropskom unijom, Glamočić objašnjava da smo liberalizaciji izloženi godinama i „da se svake godine za neki procenat skidaju carine“, ali da do sada nijedan pokazatelj ne govori da je naša poljoprivreda bila ugrožena. Pored strategije koju će, kako očekuje, usvojiti nova vlada, Ministarstvo će doneti i dva nacionalna programa razvoja – za poljoprivredu i ruralni razvoj.
Danas