Saša Dragin, bivši ministar poljoprivrede, izjavio je u odbrani pred Specijalnim sudom da nikada ne bi dozvolio sebi da kršenjem zakona nanese štetu svojoj porodici, poljoprivredi i ljudima koji žive od nje.
Bivši ministar, optužen da je sa grupom u kojoj je još 41 osoba, oštetio pančevačku „Azotaru” za više miliona evra, tvrdi je proveo nevin devet i po meseci u Okružnom zatvoru u Beogradu, u prostoriji od deset kvadrata bez prozora.
Dragin je izjavio da je uredba o regresiranju mineralnog đubriva doneta 2009. godine jednoglasnom odlukom tadašnje vlade Srbije i da ju je potpisao Ivica Dačić. Prema njegovim rečima, na sastanku u rezidenciji kod bivšeg predsednika Srbije Borisa Tadića u julu 2009. godine dogovoreno je da država pomogne pančevačkoj „Azotari”. Sastanku su prisustvovali, pored njega i Tadića, tadašnji premijer Mirko Cvetković, direktor „Srbijagasa” Dušan Bajatović, Nikezić i Dušan Petrović. Tada je iznet plan o prodaji mineralnog đubriva koje će proizvoditi „Azotara”. „Moj cilj je bio da se poveća poljoprivredna proizvodnja u Srbiji, a do toga ćemo doći ako bude postojala i veća potrošnja đubriva. I dalje smatram da je način kako smo subvencionisali poljoprivredu bio odličan”, ocenio je Dragin.
On je naveo i da prema izveštaju inspekcijskog nadzora nije bila utvrđena bilo kakva nepravilnost prilikom prodaje regresiranog đubriva. „Čitav život sam radio za dobro ove zemlje. Mislio sam da će ovo biti kruna moje karijere a ne propast moje porodice i mene. Ipak, i dalje verujem u pravo, pravdu i mudrost ovog suda”, zaključio je Dragin.
Osim Dragina, na optuženičkoj klupi je još 41 optuženi. Bivši ministar se zapitao kako može da pripada organizovanoj kriminalnoj grupi sa više od 40 optuženih kad poznaje samo vlasnika konsultantske kuće Zvonimira Nikezića i još dvojicu optuženih, dok ostale, kako kaže, nije ni video.
Dragin i Nikezić se terete da su osmislili način prodaje regresiranog đubriva preko „Azotare” i preporučili zaposlenima da tako prodaju te sirovine.
Dragin se tereti za krivično delo zloupotrebe službenog položaja za koju je zaprećena kazna do 12 godina zatvora, a Nikezić za krivično delo zloupotrebe položaja odgovornog lica u podstrekivanju za koje je zaprećena kazna do 10 godina zatvora.