Komentarišući pitanje subvencija, agroekonomski analitičar Žarko Galetin kaže da je ovo pogodan teren za korupciju i da u zakup državnog zemljišta, pre svega, ulaze veliki igrači
Poljoprivredna inspekcija izvršila je od 1. januara ove godine ukupno 3.090 kontrola u kojima nije pronađeno nijedno fiktivno gazdinstvo, kažu u Ministarstvu poljoprivrede. Podsetimo, ministarstvo je pre desetak dana saopštilo da je poljoprivredna inspekcija u proteklom periodu obavljala intenzivnu kontrolu povodom prijava fiktivnih gazdinstava u Srbiji, kako bi sprečila eventualne zloupotrebe i isplatu subvencija onima kojima po zakonu ne pripadaju.
Komentarišući pitanje subvencija, agroekonomski analitičar Žarko Galetin kaže da je ovo pogodan teren za korupciju i da u zakup državnog zemljišta, pre svega, ulaze veliki igrači.
“Postavlja se najpre pitanje – otkud toliko poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu države? Šta to znači? Znači da nismo uradili restituciju koju radimo već 20 godina. Pošto državnim zemljištem upravljaju lokalne samouprave, to je jedno široko polje i za korupcijske radnje. Država to može da iskontroliše, ali ne možemo ni za sve okriviti državu”, ocenjuje Galetin i dodaje da zloupotreba svakako ima i da su one javna tajna.
“Državno zemljište ne uzimaju sitni i srednji poljoprivrednici, već velike kompanije. Kada vidite kako se one nadmeću na licitacijama, pa do besmisla ode neka cifra za zakup, onda vam je jasno kako se takmiče i jedni drugima pokazuju mišiće. Zna se ko zakupljuje državno zemljište i kada neko dođe na licitaciju on neće uzeti u zakup pet-šest hektara, već 50, 100 ili 500”, napominje Galetin.
Komentarišući deo pravilnika koji se odnosi na državno zemljište, Žarko Galetin kaže da to ”očigledno znači da manji poljoprivredni proizvođači nemaju pravo na subvencije, dok velike kompanije imaju“.
Ipak, on smatra da je problem i način zakupa državnog poljoprivrednog zemljišta. “Ovo, sa druge strane, znači da ima davanja državnog zemljišta u zakup i bez javnog nadmetanja. Da li to znači da postoji neposredna pogodba? Ako institut javnog nadmetanja (licitacije) postoji kao takav, zašto nešto ide, a nešto ne ide tim putem”, pita se Galetin.
On ističe da Srbija posle dužeg niza godina ima vrlo izdašan i dobar agrarni budžet, ali smatra da neće biti korektno prema onima kojima je novac zaista neophodan ukoliko sredstva budu odlazila na različite mahinacije. “Za 2025. godinu predviđene su subvencije od 111,4 milijarde dinara, koje će biti obuhvaćene agrarnim budžetom”, ističe Galetin.