Nekadašnja ministarka poljoprivrede Srbije, Ivana Dulić Marković izjavila je da će se prema novoj Uredbi a kojom se “preciziraju uslovi i kriterijumi davanja državnih njiva u dugoročni zakup”, one izdavati bez ijednog kriterijuma i prema političkoj odluci koja će će doći direktno iz Vlade Srbije.
Uredba o uslovima, načinu i postupku za ostvarivanje prvenstva zakupa doneta je 13. juna ove godine, a propisuje da će o tome ko će dobiti oranice u arendu na 30 godina u opštinama odlučivati komisija u kojoj su tri ministra i još dva člana po izboru jednog od tih ministara.
“Zapravo, verovatno će kriterijum biti sponzorstvo stranke ili nekog od ministara koji će prema Uredbi odlučivati o tome ko može da zakupi zemljište na 30 godina”, izjavila je Dulić Marković, koja je sada konsultantkinja SEEDEV, za Vojvođanski istraživačko analitički centar VOICE.
Ukazujući na deo Uredbe koji se odnosi na članove komisije, a koji je kako je navela potpisao premijer Aleksandar Vučić, ona je rekla da su za četiri godine promenjena tri ministra poljoprivrede, a ni ministri privrede nisu se dugo zadržavali na svom mestu.
“Najstrašnije je što se uredbom potcenjuju dobri poljoprivrednici. Ovim nakaradnim izmenama zakona i uredbom vrlo je jasno napisano da su dobri i konkurentni poljoprivrednici glupi, neznalice, lenji i nesposobni, a ministri geniji i sveznalice…”, rekla je Dulić Marković i dodala da je problematično i to što se uopšte donosi Uredba kada postoji Zakon.
Izmene i dopune Zakona o poljoprivrednom zemljištu donete su na poslednjoj sednici republičkog parlamenta, nakon čega su se udruženja poljoprivrednika i Pokrajinska vlada pobunili, zbog odredbe po kojoj se domaćim i stranim investitorima daje 30 odsto poljoprivrednog zemljišta u opštini u zakup na 30 godina, koje bi mogle biti pogubne za poljoprivredu i poljoprivrednike.
Advokat beogradske “Kancelarije Janković Popović Mitić” Ivan Petrović kazao je da je pojam “investicionog plana”, kao osnovnog uslova za pravo prvenstva, nije definisan Zakonom, tako da diskreciono pravo da to oceni ima jedinica lokalne samouprave, odnosno Ministarstvo poljoprivrede.
“Pravo prvenstva zakupa nije jasno definisano i regulisano izmenama i dopunama Zakona o poljoprivrednom zemljištu, ali očigledno se favorizuju novi učesnici na tržištu, s obzirom da moraju praviti svoje investicione planove”, rekao je Petrović. On smatra da se time priprema teren za dolazak nemačke industrije “Tenis” koja bi, po dogovoru Aleksandra Vučića i prvog čoveka tog mesnog giganta, Klemensa Tenisa, u Srbiji trebalo da organizuje proizvodnju mesa.
Agrarni analitičar i poznavalac zemljišne politike Đorđe Bugarin rekao je da ne vidi šansu da se poljoprivredna gazdinstva registrovana u statusu fizičkih lica organizuju kao pravno lice i zakupe državno zemljište, iako je ministarka poljoprivrede izjavila da će zadruge imati pravo prvenstva.
“Vidim da će uslove propisane uredbom moći da iskoriste samo pravna lica poput MK Grupe Miodraga Kostića, Industrije mesa Matijević Petra Matijevića. Samo oni će moći da ispune uslove, jer se traži da firma ima reference i prethodno poslovanje”, rekao je Bugarin.
Po njegovoj proceni, teško će biti izvodljivo i to da se nekoliko malih gazdinstava za kratko vreme organizuje, pripremi i podnese investicioni program.
U Vojvodini ima više od 140.000 vlasnika obradivog zemljišta, među njima je 96 onih koji imaju posede od 300 do 1.000 hektara, navodi VOICE.
Oko 80.000 hektara u vlasništvu imaju Petar Matijević, Miroslav Mišković i Miodrag Kostić zajedno.
Po podacima Pokrajinske vlade, 45 vojvođanskih opština raspolaže sa oko 450.000 hektara državnog poljoprivrednog zemljišta, a po novom zakonu o zemljištu 30 odsto tog zemljišta davaće se investitorima koji nameravaju da ulažu u poljoprivredno-prerađivačke kapacitete, koji podnesu investicioni plan i prođu komisiju.
Preostalo zemljište izdavaće se kao i do sada poljoprivrednicima po osnovu prava prečeg zakupa i na licitacijama.