Prema informacijama iz Unije poslodavaca Srbije, stanje na tržištu vina poremetila su dva velika trgovca koja posluju u Srbiji i koja su uvezla iz EU ogromne količine vina. Tako je potrošena celokupna dovoljna količina od 2,5 miliona litara koja u Srbiju može da se uveze iz EU bez carine. Rezultat toga je da ostali sada moraju da plaćaju uvozne dažbine, što je dovelo do poskupljenja uvoznih vina i za trećinu u maloprodaji
– Sve do pre nekoliko meseci uvoz i snabdevanje bili su prihvatljivi za sve u lancu. U junu i julu jedna trgovina je za nekoliko dana uvezla 140 šlepera vina bez carine, dok je drugi trgovac kupio jeftina vina iz Rumunije i pretvorio ih u medicinski alkohol – rekao je za taj list Duško Marjanović, predsednik Sektora trgovine pri Uniji poslodavaca Srbije.
On je objasnio kako je posao oko uvoza vina bez carine dogovoren sa dva ministarstva – za trgovinu i za poljoprivredu, a da je Vlada Srbije donela odluku da domaće trgovine mogu bez carine da uvezu 2,5 miliona litara tog pića. Država je, kako je rekao, pratila potrebe i svake godine spram njih obezbeđivala nove količine uvoznog vina na koje nije plaćana carina.
Koji su trgovci poremetili tržište prekomernim uvozom, za sada se samo nagađa. U Uniji poslodavaca nisu mogli da daju odgovor na to pitanje. Kako su objasnili, svi uvoznici mogu onlajn da prate količine koje se uvoze i ”povlače”, ali ne i o kojim firmama je reč.
Kako Politika nezvanično saznaje, na ovaj način iskorišćeno je oko 75 odsto ukupne kvote, a trgovac koji je uvezao najveće količine pića mogao bi čak i dalje da ih reeksportuje iz centra u Srbiji. Reč je o uvozu jeftinih vina koja su plaćena po ceni od 80 centi do dva, tri evra u Italiji, Francuskoj, Španiji…
Stevan Rajta, direktor Saveza vinara i vinogradara Srbije, izjavio je za Politiku da ovakvo stanje na tržištu nije dobro ni za trgovce ni za potrošače, a na gubitku su i domaće vinarije, koji sve manje imaju prilike da se nađu u rafovima trgovina.
Ističe i da se, do sada, nikada nije dogodilo u Srbiji da se uveze celokupna kvota od 2,5 miliona litara do polovine godine. Čak i kada jeste, dodaje, obično je to bilo tek krajem decembra, pred praznike, kada se nabavljaju i zalihe za narednu godinu.
– Osim toga, mi ne želimo da Srbija bude zatrpana tim jeftinim vinom. To je problem. Mi se borimo za domaće vinare i vinogradare. Konkurencija je dobrodošla, ali ne nelojalna u odnosu na firme koje rade godinama. Jasno je da svima moramo dati prostora. Međutim, treba napraviti kompromis i ravnomerno rasporediti uvoz. A ne da dve firme otkupe sve bez carine. Ne znam kako će se to rešiti – upozorio je naš sagovornik.
Inače, na inicijativu ovog udruženja nedavno su grožđe i vino iz uvoza pojačano kontrolisani kako bi se utvrdio kvalitet robe koja stiže na naše tržište. Ovaj savez, koji okuplja 12 domaćih udruženja, nedavno je objavio da bi u ovom teškom periodu rešenje za smanjenje uvoza vina i grožđa moglo da bude i u formiranju prve domaće berze.