Na odluku o vakcinaciji protiv klasične svinjske kuge ni na koji način ne utiču farmaceutske kompanije, niti iza toga stoje posebni komercijalni razlozi. Cepivo protiv KKS od 2006. godine nabavlja Ministarstvo poljoprivrede i ono je potpuno besplatno za vlasnika, koji plaća samo obeležavanje svinja. Poslednja kupovina bila je krajem 2013. godine, kada je nabavljeno 3,5 miliona doza vakcine. U toku je nabavka šest miliona doza vakcina, koju sprovodi Delegacija EU u Srbiji, a finansira je EU.
Ovako, u resornom ministarstvu, odgovaraju na tvrdnje pojedinih veterinara i stručnjaka iz oblasti stočarstva, da iza vakcinacije svinja od kuge stoji farmaceutski lobi, i da bi Srbija trebalo odmah da ukine pelcovanje svinja protiv ove bolesti. Kako kažu u Ministarstvu, jedini kriterijum za nastavak ili prestanak vakcinacije predstavlja epidemiološki rizik od izbijanja žarišta, kao i rezultati ispitivanja na klasičnu kugu kod divljih i domaćih svinja.
– Interes je da se bolest u potpunosti iskoreni i da nigde nema prisustva virusa kuge – objašnjavaju u Ministarstvu poljoprivrede. – Ukoliko se obezbedi odgovarajući nivo vakcinacije svinja, potrebno je da rezultati pokažu da nema kruženja virusa kod divljih svinja, da vlasnici obeležavaju i prate kretanje životinja, zabrane ishranu pomijama i efikasno uklanjaju leševe, onda na prestanak vakcinacije nećemo dugo čekati.
U Ministarstvu tvrde da slučajevi kuge nisu utvrđeni kod domaćih svinja od 2010. godine i da su drugačije priče apsolutno netačne.
– Prijava sumnje ili pojave klasične kuge svinja obavezna je kako za vlasnike, tako i za veterinare – kažu u Ministarstvu. – Prikrivanje ove bolesti može biti štetno ne samo za pojedinačne vlasnike već i za čitavu svinjarsku i stočarsku proizvodnju. U slučaju pojave zarazne bolesti kod kojih država isplaćuje odštetu za uklonjene životinje, a da je vlasnik prekršio propise, neće mu biti isplaćena odšteta.
Crveni vetar
Svinje u PKB „Imes“, iako je napisano da ne dobijaju vakcinu protiv kuge, redovno se cepe protiv ove bolesti, a vakcinaciju kontrolišu inspektori Uprave za veterinu. Životinje na ovoj farmi ne dobijaju vakcinu protiv bolesti, u narodu zvane „crveni vetar“.
Prijave protiv neodgovornih
U celoj zemlji, kako kažu u Ministarstvu, postoji efikasna mreža veterinarskih stanica sa kojima je potpisan ugovor da vakcinišu i obeležavaju svinje. Ukoliko vlasnici ne žele da vakcinišu ili ukoliko veterinarske stanice ne obavljaju ovaj posao, veterinarska inspekcija pokreće istražne aktivnosti.
– Prema pojedinim vlasnicima svinja već su pokrenuti odgovarajući postupci kod nadležnih organa – kažu u resornom ministarstvu. – Postoji više veterinarskih stanica za koje je utvrđeno da svoj posao nisu dobro uradili, i protiv njih su podignute odgovarajuće prijave.
Novosti